
lj ide mellm…
lj ide mellm s nzzk egytt az utat, mely hozzd vezetett. Ne trdj most a kitrkkel, n is gy jttem, ahogy lehetett. Hol van mr, aki krdezett, s hol van mr az a felelet, leolvasztotta a Nap a htamra fagyott teleket. Ztygtette a szvem, de most szeretem az utat, mely hozzd vezetett.
(Csuks Istvn)

| |

Vrlak
Merengve ltem a parton,
Rm ksznttt lassan az alkony.
S a vn Duna kt partjn
Szrkesg nyugodott mln.
Egyedl reztem magam,
A szl htrafjta hajam,
S a vn Duna kt partjn
Az este leszllt mr nmn.
Vrlak. "Taln nem jssz el?"
Furcsa rzs tlttt el,
S a vn Duna kt partjn
Sttsg zporozott rm.
Indulni kszltem ppen,
Mikor meghallottam lpted,
S a vn Duna kt partjn
Kigylt a lmpaszivrvny.

| |

A VERS
A villm sem l sokig,
fnyben magnyosan,
csupn addig, mg elrhet,
felhtl az els fig,
mellyel egyeslni vgyik.
A vers maga is olyan.
Fnyben magnyosan addig l,
ameddig lhet,
felhtl elr a fig, indul tlem,
s meglel tged.

| |
„Azrt van sr, hogy vigasztald,
hez, hogy terts asztalt.
Azrt van seb, hogy beksse kezed,
Vak, elhagyott azrt van, hogy szeresd!
Azrt van annyi rva, ldztt,
Hogy oltalmat nyerjen karod kztt.
Az irgalmat knok fakasztjk,
Mlysg felett van csak magassg.
Ha ms gytrdik, vrzik, szenved,
Azrt van, hogy megmutassad,
Mennyi SZERETET van Benned!”

"A vgtelenhez mrve nem is lteznk,
A csillagvek rin egy perc az letnk.
Az ember nmagban semmit sem r,
Ha nincsen bartunk, elvisz a szl."
| |

"Amikor gyenge vagy,
akkor vagy a legersebb.
Amikor semmid sincs, tid
az egsz vilg.
Amikor vgkpp elbuktl,
s gy rzed, mr nem bukhatsz
albb, akkor mr csupn
egyetlen shajts a gyzelem.
Egyetlen shajts.
Shajts!
Fjd ki a levegt,
ereszd el a ktsgbeesst,
ereszd el dhdet,
ereszd el a grcss akaratot!"

| |


AZ N SZIVEM
Az n szvem jtszik,
ingemen tltszik,
msik szvvel tndrkedik
hajnalhasadsig.
Szlettem, felnttem
durva gaz-erdben,
virg vagyok, attl flek:
csaln lesz bellem.
Szaporodik vem
fnyben, gdrgsben,
ecetrt kell elcserlni
minden dessgem.
(Nagy Lszl)

„Az Isten az egyszersg,
Unja a tlsgos jkat,
Unja a nyugtalanokat
S a sokszer, nagy lmodkat.
Az Isten engem nem szeret,
Mert n sokig kerestem,
Mg meg se leltem s akkor is
Ktdtem, vele s versenyeztem.
Az Isten van valamiknt:
Minden Gondolatnak aljn.
Mindig neki harangozunk
S h, jaj, n ott lk a baljn.”
(Ady Endre: Az Isten baljn)




Halk, bnatos szks
Halkabban daloljatok,
szaki, vndor dalok,
Hirtelen, ksza dalok,
Szl-viharok.
Ma jnius van
S kiss bsan
Jttem el valahonnan.
Jjszakt se mondtam.
Meleg, vihartalan
Nyrban
Tettem be oda a szvem
S a lbam
S szeretnm kivonni ket,
E hamar lpegetket.
Halkabban daloljatok,
szaki, vndor dalok,
Hirtelen, ksza dalok,
Szl-viharok.
(Ady Endre)

J jszakt
Falon az inga lass fnye villan,
Oly ttovn jr, szinte arra vr,
Hogy gyam mellett kattanjon a villany,
S a sttben majd boldogan megll.
Pihenjnk. Az lomba merlnek
J dolga van. Megenyhl a robot,
Mint ahogy szpen slya vsz a knek,
Mit kegyes kz a mly vzbe dobott.
Pihenjnk. Takarmon pr paprlap.
Elakadt sorok. Trstalan rmek.
Megsimogatom ket halkan: rjak?
s kicsit fjn shajtom: minek?
Minek a llek balga fnyzse?
Aludjunk. Msra kell ideg s vel.
Jzan dologra. Friss tlekedsre.
s rossz robotos a kskel.
Mi haszna, hogy paprt mr j egyprat
Bertam? Bolygott rajtuk bs kezem
A tollra dlve, mint botra a fradt
Vndor, ki havas pusztkon megyen.
Mi haszna? A sok tveteg barzdn
Hov jutottam? s ki jtt velem?
Szeld dalom lenzi a garzdn
Kromkod s nyersdal jelen.
Majd egyszer... Persze...
Mskor... Szebb idkben...
Tik-tak... Ketyegj, vn, j klt-vigasz,
Majd j a kor, amelynek visszadbben
Felnk szve... Tik-tak... Igaz... Igaz...
Falon az inga lass fnye villan,
Aludjunk vagy szz vet csndben t...
gyam mellett elkattantom a villanyt.
Versek... bolondsg... szp j jszakt!
(Tth rpd)

| |

| |
|
|
|
Feng-Sui
A Feng Shui
Egyre tbbet lehet ma olvasni, hallani a feng shui-rl. Egyesek csak mosolyognak rajta, msok komolyan veszik, vannak, akik szerint nem rdemes foglalkozni ilyen nevetsges dolgokkal, mg vannak, akik esksznek r. Nos, mint minden esetben, az igazsg most is valahol kzpen van. Pusztn azrt, mert vtizedekig nem hallottunk dolgokrl, mg nem biztos, hogy nem lteznek, st, nem biztos, hogy teljesen haszontalanok lennnek.
Mrtkkel s hozzrtssel kell ezt is kezelni, mint annyi mst az letben. Az albbiakban csak zeltt adnunk a feng shui-bl, a ksbbiekben pedig rszletesebben is visszatrnk majd a tmra. A feng shui jelentse szl s vz. Tbb ezer vvel ezeltt az els knai mesterek mg csak a hzak s teleplsek helyt jelltk ki. Hosszas tanulmnyozs utn vlasztottk ki azokat a terleteket, ahol harmonikus ervel rendelkez krnyezetbe kerl az plet. Vagyis olyan helyeket, ahol termszeti csapsok ellen vdve voltak az pletek, jl vdhetk voltak. A feng shui elsdleges clja teht olyan lakkrnyezetet kialaktsa, ahol melyben az ott lk ltet energit nyernek, ezzel megteremtdik szmukra a bels bke, a harmnia s szpsg rzse. A krnyezetnk - legyen sz otthonunkrl, munkahelynkrl, vagy manapsg akr egyszerre mindkettrl alapveten befolysolja mindennapjainkat. Tveds azonban azt hinni, hogy a feng shui tudomnya csupn annyit jelent, hogy bizonyos trgyakat a megfelel helyre tve minden problmnk megolddik, vagy egy szekrny arrbb tolsa garancit ad a boldogsghoz, a karrierhez. A trgyak elhelyezse termszetesen fontos rsze e tantsnak, m aki elmlyed a trrendezs tudomnyban, beltja, hogy ha egyenslyt teremtnk krnyezetnkben, energit nyernk, melynek segtsgvel megismerhetjk sajt bels termszetnket, gy knnyebben megvalsthatjuk lmainkat, s taln az nmagunk s a msok irnt megnyilvnul rzelmeink, mint a tisztelet, a tolerancia, megbecsls is ms rtelmet nyernek. A feng shui segtsgvel j megvilgtsban lthatjuk egszsgnket, prkapcsolatainkat. Fontos azonban tisztzni, nem varzsszerrl van sz, amely nmagban megoldja problminkat! A feng shui rendszer alapja ugyanaz az letenergia - melynek ksznheten minden vltozik, alakul. azaz "csi", amely jl ismert a tradicionlis knai orvoslsbl. A tvol-keleti orvosls irnyzatai megegyeznek abban, hogy az ember csak akkor lehet egszsges, ha a megfelel tpllkozsnak s letvitelnek ksznheten elegend csi ramlik a testben. A csi az emberi szervezetben az energiaplykon, azaz a meridinokon keresztl ramlik. Ugyanez az energia a fldben s a levegben is kering, nem vletlenl nevezik teht a feng shuit a terek akupunktrjnak. A kvetkez rszben rvid feng shui ABC-ben szedjk csokorba a legfontosabb fogalmakat: bgua trkp, t elem, jin s jang, melyek a legfontosabb alapelvek egy laks, vagy egy helyisg berendezsnl, kell-e foglalkoznunk a geopatikus sugrzsokkal, hogyan ramlik a csi, melyek a feng shui alapvet eszkzei (sznek, tkrk, kristlyok stb..) Folyt kv…
|
4 (2006.09.10.) |
RKBETEGSGEK
A nk leggyakoribb rkos megbetegedsei A megelzs s a megfelel szrvizsglatok rendszeres alkalmazsa lehet a kulcs a rkos megbetegedsek megelzsben. Sajnos a hallozsi szmok ijeszten magasak (mellrkban kzel 25.000 n, mhnyakrkban 600-700 n hal meg vente). Amely mr csak azt is szomor, mert ezen hallesetek tlnyom rsze megfelel odafigyelssel megelzhet lett volna. A emlrk, mely a nk leggyakoribb s legtbb hallozst kvetel daganatos megbetegedse, korai stdiumban 70-75 szzalkban gygythat! Ugyenez a szm a mhnyakrk esetben 95% krl mozog. Sajnos a vastagblrk esetben a teljes gygyuls eslyei mr nem ilyen kedvezek, azokat ugyanis a legtbbszr mr elrehaladott llapotban veszik csak szre, amikor is a gygyuls eslyei mr alacsonyak. Ez a civilizcis betegsg a nk esetben a mellrk utn a msodik leggyakoribb (daganatos) hallozsi ok. A rkos megbetegedsek kifejldsnek szmos oka lehet. A megnvekedett krnyezeti terhelstl kezdve a mrgez s sugrz anyagokon keresztl a genetikai rendellenessgekig, lelki tlterhelsig szmos tnyez jelent kockzatot. Egyre inkbb elfogadott azonban az a vlemny, hogy a rk javarszt az egszsgtelen letvitelre vezethet vissza. Ez pedig mr az a pont, amit mindenki sajt maga alakthat, tehet jobb, vagy rosszabb.
Lssuk, melyek azok a tnyezk, melyekkel egszsges letvitelnek kialakulst nmaga befolysolhatja! - Cskkentse a nikotin mennyisgt, dohnyozzon kevesebbet! A cigaretta a nikotinon kvl mg tbb ezer olyan anyagot is tartalmaz, amely krostja az egszsget. - Kontrolllja testslyt, kerlje el az elhzst! A rk s a tlsly sszefggse nyilvnval. Ha idben odafigyel arra, hogy testslya egy normlis hatron bell mozogjon, akkor elkerlheti az idskori elhzst, amivel jelentsen cskkenti veszlyeztetettsgt, radsul egyttal jobb letminsget is biztosthat magnak. - Naponta fogyasszon zldsget s gymlcst! Klnsen az A s C vitamint, valamint sok ballasztanyagot tartalmaz termkeknek van jtkony hatsa. - Hagyjon ki hetente egy-kt vacsort! Ha nha este 17-18 ra utn mr csak folyadkot fogyaszt, akkor a vr cukortartalma lecskken, amire a rkos sejtek rzkenyen reaglnak s elpusztulnak. - Hasznljon a fzshez olva- illetve repceolajat! A magas zsrtartalm lelmiszerek fogyasztsa szmos betegsgnek okozja, gy a rknak is egyik forrsa. Az llati zsrok nvelik a rk valsznsgt. - Hetente 2-3 alkalommal mozogjon! Az aktv let cskkenti a rk kockzatt. - Trekedjen a lelki egyenslyra! A tlzott stressznek kitett emberek veszlyeztetettebbek. A pozitv gondolkods kiegyenslyozott letet biztost. Ha egszsgesnek rzi magt, akkor az is! Ne pnikoljon, prblja jl rezni magt a brben! - Erstse immunrendszert! Ha elegend vitamint vesz maghoz (akr tablettban is), egszsgesen tpllkozik, esetleg valamilyen immunerstt (pldul ginseget) is fogyaszt, akkor immunrendszere elg ers ahhoz, hogy sakkban tartsa a rkgyans sejteket.
A kvetkezkben tekintsk t, hogy melyek jelentik a legfbb rizikfaktorokat a ngy leggyakoribb, nket fenyeget daganatos megbetegeds esetben, illetve melyek az int jelek, a megelzsnek a lehetsgei illetve milyen szrvizsglat ll a rendelkezsre Magyarorszgon. 1. Mellrk Kockzati tnyezk: - dohnyzs (nikotin fogyasztsa), - tlsly (klnsen a menopausa alatt), - nem megfelel tpllkozs, - lelki megterhels, - radioaktv sugrzs, - strogen tladagolsa, - cukorbetegsg, - kzeli rokonnl (anya, lnytestvr) elfordul mellrk. Tnetek:
Amennyiben csomt vagy kemnysget rez a mellben, azt mindenkppen int jelnek kell tekinteni. A behzdott mellbimb, az eml asszimetrijnak megnvekedse, a br pirosodsa, az ekcma, a mellbimbbl szivrg vizenys vagy vres vladk, illetve a hnalj, nyak, mellkas krnyki csomk szintn utalhatnak az emlrkra. Szrvizsglat: Havonta egyszer szksges az emlk nvizsglata tapintssal (lehetleg a menstrucit kveten), valamint vente egyszer a ngygyszati szrvizsglat keretben. 40 v felett egy-kt vente ajnlott a mammogrfiai szrs is (a 45-65 ves nknl nvre szl behv alapjn elvgzett mammogrfis vizsglat ingyenes, az egszsgbiztost fizeti). Megelzs: Egyes kutatsok szerint a szja (pldul tofu) rendszeres (napi) fogyasztsa cskkenti az emlrk valsznsgt. 2. Mhrk (mhnyak- s mhtestrk) Kockzati tnyezk: - fertzsek, - gyakori partnervlts (klnsen a mhnyakrk esetben), - elhzs (klnsen a mhtestrk esetben), - dohnyzs, - hormon tartalm fogamzsgtls (hormonlis egyenslyzavar), - szlsi srlsek. Tnetek: A mhnyakrk sokig tnetmentes, semmilyen panaszt nem okoz. A mhtestrk a normlistl eltr vrzssel, testslycskkenssel jelentkezik. Szrvizsglat: A 20. letvet kveten ajnlatos a ngygysznl vente szrvizsglaton rszt venni. A mhtest elvltozst ultrahangos vizsglattal vizsgljk, amikor is a mhnylkahrtya vastagsgnak elvltozst nzik. Megelzs: A legjobb megelzsi forma mind a kt emltet rktpusnl a megfelel letmd kialaktsa. Clszer a tlsly kialakulst, valamint a dohnyzst elkerlni, naponta friss zldsget s gymlcst fogyasztani 3. Vastagblrk Kockzati tnyezk: - ballasztszegny, hsban s zsrban gazdag trend, - kevs mozgs, - rendszeres emsztsi s szkelsi panaszok meglte, - gyulladsos blbetegsgek - bizonyos baktriumfajtk ltal okozott fertzsek, - rendszeres s tlzott alkoholfogyaszts, - csaldon bell elfordul vastagblrk. Tnetek: Legtbbszr mr elrehaladott llapotban, tarts, grcsszer hasfjssal, puffadssal, megvltozott szkletrtsi szoksokkal, spadtsggal, tvgytalansggal, fogyssal, vashinyos vrszegnysggel illetve nylks-vres szklettel, a gtnl jelentkez nyom fjdalommal, lland szkelsi ingerrel jelentkezhet. Szrvizsglat: 40. letv felett vente ajnlatos szrvizsglaton rszt venni. Ha vres szklet jelentkezik, azt mindenkppen meg kell vizsgltatni. 50. letv felett (a fokozottan veszlyeztettek esetben az rkltten blrkos csaldoknl 25 v felett) ajnlott egy-kt vente bltkrzsen rszt venni. Megelzs: A rostban s kemnytben gazdag trend (pldul a Vollkorn kenyr, a burgonya, a gymlcs, a zldsg), a kposztaflk (pldul a brokkoli), valamint a paprika vdi a bl nylkahrtyjt. A mozgs segti az emsztst. Az elfogyasztott kalcium semlegesti a blrendszer rkkelt anyagait. 4. Brrk Kockzati tnyezk: - tlzsba vitt napozs megfelel UV vdelem nlkl, - legs (klnsen gyerekkorban), - fehr br, szke s vrses haj, szepl, - atpusos anyajegyek, - vzparton, dl krli napozs. Tnetek: Az az anyajegy mindenkppen gyans, amely nagysgban, sznben megvltozik, vagy a lapos, foltszer anyajegyek dudoross, tapinthatv vlnak. Figyelni kell tovbb a br begyulladsra, viszketsre s a vrzsekre is. Szrvizsglat: Akinek sok pigmentfoltja vagy anyajegye van, az vente ezeket a brgygysznl ellenriztesse, ha pedig az anyajegyek a korbban lertaknak megfelelen megvltoznak, akkor azonnal. A betegsg korai felismersben elny, hogy a tnetek jl lthat helyen jelentkeznek. Megelzs: Nagy fnyvd erssg krmek alkalmazsa. 11 s 15 kztt a legersebb az UV sugrzs, ezrt ebben az idben tartzkodjon rnykban! Figyelem! A lebarnult br nem vd a kros sugrzstl!
|
1 (2006.09.10.) |
ILLATOKRL
Az illatokrl
Buddha szerint: A testisg a mag, a szerelem a virg, az egyttrzs az illat. Aroms nvnyeket mr rgtl hasznl az ember spiritulis s htkznapi clokra is. Az indiai jgik vezredeken t adtk tovbb egymsnak a parfmolajok titkt, melyik segt a magasabb spiritulis tudatossg elrsben, melyik stimullja a kreativitst, melyiknek van gygyhatsa bizonyos betegsgekre. A polinz kahunk, a dl-amerikai indin varzslk, az szak-amerikai s zsiai smnok, az smagyar tltosok is ismertk a krnyezetkben fellelhet nvnyek titkait.
Az ember krlbell 4.000-10.000 klnbz szagot kpes megklnbztetni. A szagrzkelsben az orrban lv 15-20 milli szaglreceptor vesz rszt, amely kzvetti az ingereket az agyhoz. A szagok vegyi ton hatnak rnk, az orr nylkahrtyjban tallhat nedvessg segtsgvel jutnak be szervezetnkbe. Ezek a kmiai ton terjed zenetek taln intimebbek, mint a hullmknt terjed hang s fnyjelek. Az illatok felidzhetnek bennnk klnfle hangulatokat, kpesek mozgstani tudatalattink mlysgeit. Nhny nvnyi s llati eredet illatanyag az emberi szervezetben termeld szagtalan, feromonhoz hasonl hatssal br. Az llatoknl a prvlasztst az emberi feromonhoz hasonl anyagok irnytjk, pldul a pillangk tbb kilomterrl is megrzik leend prjuk szagt. A viselkedstani kutatsok azt bizonytjk, hogy a leend partner termszetes szaga az embereknl is dnt lehet a prvlasztsban. Egyes vizsglatok szerint a nk petersk idejn tbb feromont bocstanak ki, s rzkenyebbek a szagokra. Az mbra, a pzsma, a nvnyi s az llati eredet is, valamint a szantl kpes emlkeztetni szervezetnket a feromonra. A nyugati emberek ltalban a knnyebb virgillatot, a friss citrusflk, rkzldek illatt kedvelik magukon. A frfiak gyakran berik az arcvizek adta lehetsgekkel, de a 60-as 70-es vek ta terjedben van az illatkultusz a frfiak krben is. (Van olyan gyrt cg, amelyeknek mr tbb mint 60 ve piacon van ugyanaz a frfi parfmje. Egy msik, szintn ma is aktvan mkd divathz mr 1904-ben gyrtott frfiak szmra parfmt.) Az eurpai, amerikai nk a flk mg, a dekoltzsukba, a csukljuk belsejre szoktak cseppenteni kedvenc illatukbl. Az zsiai s ms egzotikus kultrkban a nk testk klnbz rszeire ms-ms illatokat hasznlnak, lakhelyket, hlhelyket is illatostjk. Az eurpai orr szmra nehznek tn illatok ott a htkznapok rszei. Ha mi a fahjra, szegfszegre, gymbrre gondolunk neknk nem a meleg, hanem a hideg, a tl, az nnepls, a Karcsony jut esznkbe. Igaz, hogy a karcsonyi nnepkr lehetsgt is a Kelet adta neknk! Jzus, aki elhozta neknk a szeretet-kzpont vilgkpet, az eurpai keresztny gondolat magjt, a Kzel-Keleten szletett, ahol a karavnutakon vezredeken t cserltek gazdt a tvoli tjak termkei, kztk a klnleges nvnyek is. Az szvetsgben is tallunk lersokat a nvnyi kenetekre s a fstldozatokra. Mzesnek az r utastsai alapjn finom fszerekbl illatos kenetet, szent olajat, kellett ksztenie a felszentelshez (Kiv. 22,25,30). A fstlldozattal mly kapcsolat alakulhat ki a fldn lv ember s a magasban lv rkkval kztt. rdekes nyelvszeti bizonytkot tallhatunk erre az si hitre: a hber nyelvben a fstlldozat /ketoret,/ az si armi tbl /ktr/ szrmazik, melynek jelentse, ktelk. A Kabala blcsei szerint az ldozathoz hasznlt nvnyek szma a 11 a gonoszsggal van kapcsolatban. Az rkkval kpes megtiszttani a tiszttalan erket is azltal, hogy a fsttel maghoz emeli azokat. Gyakran tettek az ldozati nvnyek kz rossz szag mzgt chelbenna, amivel azt fejeztk ki, hogy hisznek abban, hogy az rkkval a legals szinten lv negatv energikat is kpes felemelni s talaktani jv.
Az vezredekkel ezeltti Egyiptomban is alkalmaztk a nvnyi fstldozatokat. Maga a ma hasznlatos parfm sz is utal erre a hasznlatra, per fumo a latinbl terjedt tovbb ms nyelvekbe, ahol hasonl hangzs vltozatain ma mr illatos oldatokat rtenek az emberek, nem jut eszkbe a fstn t jelents. Az kori Egyiptomban, ahol az emberi test polsnak, dsztsnek hosszantart hagyomnyai alakultak ki, nemcsak a krmek, festkek ksztse llt magas fokon, hanem az illatszerek ellltsa is. Az illatost szerek, fstlk vallsi s profn clokat is szolgltak. Errl nmelyik feltrt sr felirata s a szarkofgokban tallt tgelyek tudstanak bennnket. A parfmk hasznlata nem szmtott luxusnak. gy gondoltk, hogy a parfm kiterjeszti viselje jelenttt, terlett, emiatt a frfiak is nagy elszeretettel alkalmaztk testkn. I. Szti fra idejn (i.e. 1306-1290) illatostott olajokkal lttk el a hadsereget, III. Ramszesz uralkodsa alatt (i.e. 1194-1163) pedig feljegyzs kszlt a tbai srsk sztrjkjrl, amit az vltott ki, hogy nem kaptk meg a szmukra hivatalosan elrt parfmt. A klnbz elkel fogadsokon, az egyiptomi frfiak a bejratnl virgfzrt kaptak a nyakukba s vlaszthattak a felknlt illatok kzl. (Polinziban ma is szoks a vendgek virgfzrrel val megajndkozsa.) Az egyiptomiak a masszzshoz is illatostott olajokat hasznltak. Az egyik legkedveltebb illatost szerk amit a grgk s a rmaiak is tvettek , a kyphi volt, amely 15-50 fle nvnyi rszt is tartalmazhatott. Ezek kzl nhny: kasszia, jzmin, citromf, ciprus, nrdus, kalamusz, koriander mzga, tmjn, henna, borka, fahj, menta, pisztcia, sfrny, rzsa. A felsoroltakat sszerltk, lentttk borral s mazsolt adtak hozz. Nhny napig llni hagytk, majd mzzel felfztt tmjnt adtak hozz s jabb nhny napos pihen utn rlt mirht (Arbiban s Afrikban honos fk gyantja) kevertek bele. Az egyiptomiak halotti kultuszban elkel helyet foglaltak el az illatos balzsamok, melyekkel kpesek voltak a mmikat konzervlni. A halottak mell eltemettk az illatszereiket is, hogy a tlvilgon se nlklzzk kedvenc illataikat.
A krtai atltk illatos olajokat hasznltak a versenyek, bemutatk eltt. A knosszoszi palota i.e. 1900-1700 kzti idbl szrmaz freskin mr tallhatk rzsabrzolsok, a rzsaolaj hasznlatrl pedig az i.e. 1300-1200-bl szrmaz a ploszi feljegyzsekbl szerezhetnk tudomst.
Homrosz soraibl pedig azt tudhatjuk meg, hogy a grg hznl az rkez vendget illatos frdvel knltk. Az kori Rmban a gazdagok rzsbl, nrciszbl, keser mandulbl, mirhbl, mzbl kszlt parfmmel itattk t ruhjukat, sarujukat s kedvenc hzillataikat is meghintettk vele. Gyakran a gladitorok is hasznltak illatostott vizeket, olajokat, mieltt az arnba lptek. A rmaiak mr az els szzadban ksztettek rzsavizet.
A nvnyvilg tbb milli tagja kzl taln egyikrl sem szletett annyi vers, mint a rzsrl, amely 80 milli ves lehet. A szrektl, nabateusoktl s a hellenisztikus kultrktl vettk t az arabok a kertmvels mvszett, melynek a rzsatermeszts egyik legfontosabb eleme volt. Az iszlmot terjeszt, hdt nomdok nagyra rtkeltk az ozisszer kerteket, s tovbb terjesztettk az vezredes, ntzses nvnytermeszt kultrt, melyben nluk a rzsa kiemelt helyet kapott. A hagyomny szerint a rzsa Mohamed gi utazsa sorn teremtdtt, a prfta szemldknek izzadsgcseppjbl. A muszlim hit nemcsak a rzsaolaj, hanem ms illatszerek hasznlatnak hagyomnyt is prftai tantsknt kezeli. Az Ezeregyjszaka mesi, Ali Baba s a negyven rabl cm mesjben talljuk a kvetkez sorokat: ”Vgl a fszerek, tmjnek s illatszerek csarnokba rt, ahol az illatok rja a levegt ltaljrja. lo- s msuszfelleg csapja meg, mint des lehellet; mbra, pzsma j illata egsz valjt thatja, naddnak, rzsavznek bja rszegtn hullik rja; sfrny meg tmjnfle finoman rad felje.”
A teherhord s a hrom lny trtnetbl fordtotta Vajkay Lajos a kvetkez verset: ”Ha kedved fktelen s mulatni vgyna mr, Ngy eszkz kell ahhoz: lant, hrfa, sp, gitr. s kell, hogy kzbe ngy szellemkz hintsen ott Viola, szegf, rzsa s mirtuszillatot.”
Mg egy idzet a fent emltett mesbl, amely segtsgvel az polt kertet knnyebben magunk el kpzelhetjk: ”Msnap benztem a msik helyisgbe: ott plmkkal beltetett tgas tr trult elm; a rzsa, jzmin, nrcisz, ibolya, kamilla s liliom kzt patak folyt: a bvs illat megrszegtett.” A szpen polt kert az elvonuls, meditci, feltltds sznhelye is (volt) az iszlm kultrban. Aki teheti, lvezze sajt kertjnek illatt, akinek ez nem adatik meg, hasznlja ki a csendes parkokat, ahol az l virgok kzelbe kerlhet.
|
4 (2006.09.10.) |
Egy ms vilg /legalbb is szmomra/
A felesg kincs 1
Az emberisg egytde, tbb mint egymillird ember vallja magt muszlimnak. Hitk szerint, akinek mdjban ll, meg kell hzasodnia. Az iszlm valls szerint a frfinak akkora pnzsszeget kell felajnlania a nrt, mellyel komoly szndkt bizonytja. Ez a hozomnyelleg. A lny parfmket, ruhkat, aranyat vsrolhat belle. A hozomnyelleg nem csak pnzbeli, hanem eszmei is lehet, pldul tanthatja arabul vagy a Kornra. Fontos, hogy a frfi rezze, nem ingyen kapta a nt, tudatosuljon benne, felesge kincs. gy nem tud knnyen lemondani rla. A muszlim hzassgok nyolcvan szzalka letre szl. Hozomnyhtralk - A hzassgnak t felttele van: a frj jelenlte, a felesg jelenlte, a gym, a nyilvnossgra hozatal, s a szerzds - rendszerezi a szablyokat Saleh Tayseer, a Magyar Iszlm Kzssg vezetje. A hzassg szerzds szerint kttetik, m ilyenkor a n izgatott, szgyenls, emellett boldog, nem tud kellkppen koncentrlni, ezrt a gym - leginkbb az apa vagy a fitestvr - kpviseli az rdekeit. A hozomnyhtralk arra szolgl, hogy problmk esetn a frfi ne vljon el rgtn, hanem essen gondolkodba, prblja megoldani a bajokat. Ha a frfi mgis szeretne elvlni, a hozomnyhtralk - mely hatalmas sszeg, ltalban 5000 dollrnl kezddik - a felesget illeti meg. Ebbl el tudja tartani magt, amg jra frjhez megy. m az elvlt nknek nehezebb jrahzasodni, mint a szz lnyoknak. Ha egy frfi bejelenti, hzasodni akar, az asszonyok krlnznek az ismersk kztt. Vannak, akik erre szakosodtak: menyasszony-keresknek hvjk ket. Kivlasztanak legalbb hrom lehetsget, megvizsgljk a csald becslett, a lny modort, kedvessgt. Megcsalsrt hall A frfi hzassg eltt megtekintheti a nt: az arct s a kezt. Az arcbl a szpsgre lehet kvetkeztetni, a kezbl a teste llapotra. Mivel sem a frfinak, sem a nnek nincs szexulis tapasztalata, mint kt gymnt csiszoldnak egymshoz. Nincs viszonytsi alapjuk, megelgszenek egymssal. A nk nem kihvak, tbbsgknek a valls irnytja lett. Az iszlm trvnyek szerint a gyilkossg utn a parznlkods a legnagyobb bn. Ha valaki megcsalja hzastrst, hallbntets jr rte. A mellkasig fldbe ssk, hallra kvezik. Ha a felek tisztessgesek, nincs mitl flnik. Ha a frfi nem elgszik meg egy nvel, az iszlm lehetsget ad a tbbnejsgre, melynek alapfelttele az egyenlsg. Ha pedig nem tud egytt lni a felesgvel, van lehetsg a vlsra. Akkor pedig mi rtelme lenne a megcsalsnak? A n azrt visel hossz, zrt ruht, azrt takarja el magt, hogy ne legyen ksrts a frfi szmra. Az rdg mesterkedseit mr a gykereknl meg kell akadlyozni. Mert az rdg nem azt mondja, rgtn parznlkodj, hanem azt, nzd, milyen szp. A kvetkez alkalommal figyelmeztet, illik vele kezet fogni. Legkzelebb meg, szoks kt puszit is adni. Majd hvd el randira, beszlj neki a vallsrl. s t-hat alkalom utn az gyadban kt ki. Ezrt mr a kezdet kezdetn kiiktatjuk a ksrtst. Nszjszaka: az els rints Ha megtalljk a megfelel lnyt, megtrtnik a kzkrs, majd a csald tbbszri tallkozsa utn kitzik az eljegyzs napjt. Az eskv napjn a brk - akik egybknt vallsi vezetk is - a megegyezst hzassgi szerzdsben rgztik. Az igenek kimondsa utn a hzaspr mg mindig nem rintheti meg egymst. A lakodalomban a frfiak s nk kln teremben mulatnak, a nk dobolnak, nekelnek, tncolnak, megmutatjk, kinek mennyi aranya van. A mulatsg utn a frj jdonslt felesgt a sajt laksba viszi, ott rintik egymst elszr, ott lesz a nszjszakjuk. Az iszlm gy tekint a csaldra, mint az emberi lt legfontosabb elemre, hiszen a hzassgbl a Fld npestsre gyermekek szletnek. A csaldra msknt gondolnak, mint Magyarorszgon. A testvrem eskvjre pldul hromezer embert hvtak meg. Ez a csald. Eskv utn a frfi ktelessge, hogy biztostsa a meglhetst, a lakst, az ltzkdst, az evs-ivst. A Prfta azt mondja, az a legjobb kztetek, aki a legjobb a csaldjhoz. A n ktelessge becsletben tartani a frfi hrnevt, nem engedhet idegen frfit a hzba. Dolgozhat is, amennyiben nem tkzik a munkja a csaldi lettel. Szent Iratok A muszlimok az egyetlen, szemlyes Isten, Teremt s a Vilg megtartja ltezsben hisznek. Isten, akit k Allahnak neveznek, a Szent Iratokban, a Kornban kinyilatkoztatott nmagrl. Mohamed, az Isten ltal kivlasztott, tkletes ember kapta meg e kinyilatkoztatsokat. A Prfta kijelentseinek gyjtemnye a muszlimok Szent Knyve, a Korn. A muszlimok szerint az rk dvssg jutalma a Paradicsom, az rk bnhds pedig a Pokolban lesz. Utlatos vls A Prfta szerint a vls a megengedett cselekedetek legutlatosabbika. Ha egy hzassg mgis ztonyra fut, az iszlm jog szerint a frj a brsgi t mellzsvel elvlhat a felesgtl. Az asszony krelmre viszont csak bri tlettel trtnhet meg a vls, mivel a n minden esetben - akr vtkes a hzassg tnkremenetelben, akr nem - megtarthatja (gyakran igen jelents) hozomnyt.
|
1 (2006.09.12.) |
Meckenzi torna
Engem most a napokban ez foglalkoztat,vagyis pontosabba a porckorong srv s az erre alkalmazhat torna aminek a nevt nem biztos hogy jl rtam le.Arra lennkkivncsi hogyerrl tudtok-e hallotatok-e valamit.
Bbemama erre gondoltl a frummal vagy ennek nem itt a helye?marianna |
2 (2006.09.12.) |
Szerelmi izmok karbantartsa
A szerelmi izmok karbantartsa
Kvncsian figyelem, hogy mitl rzi letvel kapcsolatban elgedettnek magt egy n. Mi nk, nagytbbsgben rezzk, hogy szerepnk teljessgnek meglshez mennyire fontos, hogy anykk vljunk. Nem is hagyja a termszet, hogy ne tartsuk ezt a vgyunkat fontosnak. Szmtalan szinten biztostott a fajfenntartsra val trekvsnk. Gnek, hormonok, szervek, idegi folyamatok, rzelmek, vgyak, szexulis jrzs rkdik azon, hogy letnk f hajt erejv vljon a nemisg. Gyermekkorban mr intenzven kezd ledezni a fik irnti kvncsisg, kamaszkorban mr mgnesknt vonz bennnket a msik nem, ami szerencss esetben nem vsz ki idsebb korunkra sem. A szexualits szksgessge, termszetessge ellenre azonban tabuknt kezeli a trsadalom az ezzel kapcsolatos krdseket. A mai napig szemrem vezi a csaldban, gy nem adjuk t gyermekeinknek az ezzel kapcsolatban sszegylt szemlyes tapasztalatainkat, s az iskola sem ptolja a hinyossgokat. Minden kamasz ellrl kezdi tanulni azt, amit a szlei is megtanultak. Ezzel szemben az iskolban minden fontos, s gyakorta flsleges ismeretet el kell sajttanunk, amit az elz genercik sszegyjtttek. Ugyanakkor a szerelemrl, annak buktatirl, a testi szerelemrl, testnk teljesebb megismersrl, a menstrucira, a szlsre, a menopauzra val felkszlsrl nem tanulunk. Mi akadlyozza, hogy mindezt lvezettel tudjuk meglni? Szndkosan fogalmazok szlssgesen, hogy rezhetbb legyen a kontraszt. A legtbb n nem szereti a menstrucijt, ugyanakkor mg lvezn a ni hormonok vdhatst a menopauza idejn. Amennyiben egy n nem kpes rmmel meglni ezen funkcikat, gy azt kzli teste, pszichje fel, hogy nem szereti, ha jl mkdik a szervezete. A menstruci, a szexualits, a vrandssg, a szls, a klimax mind mutatja, hogy miknt llunk niessgnkhz. Ennek mintjt hozzuk gyermek korunkbl, erre rplt a msik nemmel val kapcsolatunkbl szrmaz visszajelzs, s ebbl kialakult, hogy milyennek tartjuk magunkat ni szerepnkben. Az rzelmi kultrnk, nemi ntudatunk, a szexulis n- s trsismeretnk egyrtelmen meghatrozza kapcsolatunk minsgt brmely letkorban. Tudjuk, hogy a szexualits fontos tartpillre egy kapcsolatnak, s mgis milyen szemrmesen kezeljk. Gyakran nevet sem adunk csaldon bell a lent tallhat dolgoknak. Amennyiben egy kisgyermek testt felfedezve megrinti az rzkeny nylsokat, a csald a bnssg rzett kelti. A kicsi megtanulja, hogy ott tiltott dolgok vannak. Ezzel szemben btran, gtlstalanul, szemrem nlkl kellene meglnnk a testi szerelmet, tudva, hogy a fajfenntarts mellett abbl sok rm szrmazik, mely segt a prkapcsolat megtartsban, a test s a llek gondozsban. A nemisg terletnek a szgyen all ki kell szabadulni ahhoz, hogy szemrem nlkl tudjuk ezt a kis sejtelmes terletet edzeni. Az intim tornra szksg van, nem csupn az egszsgnk vdelme, a hasi szervek helyben tartsa, a gyulladsi hajlam lekzdse miatt, hanem testi s szerelmi kpessgeink megrzse rdekben is. Gondoljunk csak a tvol-keleti nkre, akik a szexiparban dolgozva nem akrmilyen gyessgre tettek szert. A mi testnk is kpes arra, hogy egyre jobban elbvlje prunkat. Nyilvn ennek rdekben edzeni kell. Az izmok minden letkorban ersebb tornzhatak. Amennyiben a szerelmi izomzatunk feszes, gy szorosan leli krbe a hmvesszt, s ezzel jelentsen nvelhetjk prunk rmrzett. Termszetesen nem csupn erss, hanem gyess is varzsolhatjuk a hvelyizmokat, hogy a leglvezetesebb, legvltozatosabb, szmunkra is kedvez testhelyzetekben nyjtsunk lvezetet prunknak. Nincs az a frfi, akit ne bvlne el kedvesnek gyessge. Ez jelents hatssal van a szexulis nbizalmunkra, nrtkelsnkre, mely tovbbi felszabadt energikat termelhet. A hvely karbantartsa helyesen elsajttott gyakorlatokkal nemcsak erss, hanem llkpess is teszi az izmokat, ami azt jelenti, hogy nem kell attl tartani, hogy hosszas szerelmeskeds alatt leveg ramlik a hvelybe s prunk megtapasztalja a tnusvesztst. A rendszeres trning rm a frfiaknak, de mg nagyobb hozadka van a ni test szmra. A szkls kvetkeztben neknk is nagyobb fiziklis ingermennyisg jut, mely ingerfokoz az idegrendszerben. A trning hatsra sok j r kpzdik, mely ingerleti llapotban bsgesen nti a nylkahrtya felletre a szerelmi vladkot. A Bartholin-mirigy tpanyag elltsa is fokozdik, ezrt a skost vladk termels is megn, a szerelmeskedk legnagyobb rmre. Gyakori visszajelzs a trninget vgz nktl, hogy megn az altest rzkenysge, reakcikpessge, egyben az orgazmusra val kpessg. Sok n letben elszr ekkor tapasztalja meg a szexulis rmt, ami termszetesen dopping a frfi szmra is. A hvellyel elvgezhet gyakorlatok lehetnek kifejezetten gyessgfejlesztk, illetve irnyulhatnak az rzkeny terletek fejlesztsre is. Minden letkorban kpesek a nk arra, hogy az INTIM TORNA tanfolyami anyag elsajttsa utn a GSK TITKA trningen elsajttsk a G-mirigy, a csikl s az orgazmusban rsztvev izmok karbantart trningjt. Persze ezt otthon, vezet nlkl nehz megtanulni. Prbljuk ki! Igyekezzen sszehzni a hvelyben tallhat G-pontocska krli izmot! Ha nem sikerl, ne keseredjen el! Ezt is, mint minden ms bels gyakorlatot, lpsrl lpsre kell elsajttani. Azt kveten azonban mr vgezhetek a feladatok, s ekkor viszont egy minsgibb szexulis lettel ajndkoznak meg, mely segt a boldog prkapcsolat megtartsban vagy egy msik kiptsben!
(Dashimedia: Szlk lettnk cm kiadvny, 6.9. krtya, A szerelmi izmok karbantartsa)
|
1 (2006.09.13.) |
Pusztt Istenek1
Pusztt istenek - gyilkos szektk
Az emberisg legrgibb vallsi hiedelmei kztt szmos olyat tallunk, amely az letigenl istennel szemben a hall s a pusztts isteneit rszesti elnyben. Ez nemcsak s nem egyszeren a borlts s a gyilkos indulatok vallsos kifejezdse lehet, hanem tbbnyire a krlmnyek szlte flelmekbl tpllkoz rossz vlasz a termszeti s trsadalmi bajokra. Az 1996-os v egyik szomor szenzcija az volt, hogy a tokii metr mit sem sejt utasai ellen gztmadsokat intz AUM Sinrikj (Legfelsbb Igazsg) nev szektt lelepleztk s tagjait brsg el lltottk. A kzelmltban pedig egy amerikai ufrajong szekta tagjainak kollektv ngyilkossgrl kaptunk hrt. Mifle eszmk s tveszmk munkltak ezekben a szektkban? A gyilkos tulajdonsgokkal felruhzott istenek kr szervezett kultuszok tbbsge beri a jelkpes, csupn kiltsba helyezett puszttssal. Pldul a frgiai eredet, a Teremts Anyjnak tekintett Kbel (latinul Cybele) istennhz a Rmai Birodalomban s Kis-zsia szmos vidkn hbor idejn azrt knyrgtek, hogy nyjtson vdelmet az ellensggel szemben. A rendszerint- a rsztvevk nkvletig fokozott s hisztriba torkoll - zrtkr sszejveteleket olyan papok vezettk, akik kasztrltattk magukat, hogy az "eszmnyi anyaistennt" felttlenl s nzetlenl szolglhassk. A szertartsok azonban- noha a rsztvevk ezeken pldul l bikt ldoztak fel vrt magukra csurgatva s valsznleg kbtszereket is fogyasztottak- valjban rtalmatlanok voltak. Asszaszinok Sokkal tbbet tudunk azokrl a kzpkori misztriumkultuszokrl, amelyeknek a kzppontjban a vallsos eszmk jegyben folytatott harc llt. Ezek hvei ltalban zrt vallsi kzssgekbe, illetve olyan szektkba tmrltek, amelyek megvdtk, s egyttal szinte magukhoz is lncoltk a hveiket. Ilyen volt pldul az arab asszaszinok rendje, amelyet 1090 krl a mai Irn szaki hegyvidkn lv Alamut erdben egy Haszn ibn Szabbah nev sita hittrt alaptott, s amely tbb vszzadon t rettegsben tartotta a Kzel-Kelet npeit. Tagjai a Mahdi, azaz a Megvlt visszatrst hirdettk s eredetileg nvdelemre titkos harci csoportokat szerveztek. Az asszaszinok - miutn rendjk megersdtt - a vallsi kntsben elkvetett politikai orgyilkossgok legfbb vgrehajti lettek. A kutatk tbbsge a szekta nevt a hasistl rszeg jelents arab hsszszin szbl eredezteti. A rend alamuti knyvtra 1256-ban legett, m tbb kortrsi visszaemlkezsbl, pldul Marco Polo emlkirataibl tudjuk, hogy a mindenkori rendfnki tisztsget betlt sejk a fiatal frfiakat hogyan tette a szekta engedelmes eszkzv: hasissal elkbtotta ket s szinte paradicsomi krlmnyeket teremtett szmukra. Amikor aztn a kbtszer rabjaiv vltak, csak akkor adott nekik belle, ha engedelmeskedtek. ldozatait- az lvezetekrt cserbe - orgyilkossgra knyszertette. A jellteket a "mestersg fogsaira" Perzsia magas hegyeinek nehezen megkzelthet vlgyeiben ltestett telepeken oktattk a konspirci legszigorbb betartsval. Az asszaszinok rafinlt mdszerekkel elkvetett mernyletei klnsen a keresztes hbork idejn vltak gyakoriv (ekkor mr nemcsak Perzsiban, hanem Szriban s Jeruzslem krnykn is nagy szmban ltek). Nem vletlen ht, hogy az asszaszin sz- a hborkbl hazatrt keresztes lovagok elbeszlsei nyomn - tbb eurpai nyelvben is orgyilkost jelent. Fehr Ltusz A Fehr Ltusz Trsasg egyike a trtnelem legrejtlyesebb vallsi szektinak. A trtnete knai npmondk szerint az korig nylik vissza, de adatok csak az V. szzadtl vannak rla. Akkor egy Eon nev buddhista prdiktor s a knai trtnelemben tizennyolc rozni blcsnek nevezett, nv szerint nem ismert ember vezette. A szekta szertartsai rokonsgot mutatnak az Eurpban fekete mgiaknt ismert rtusokkal. A szekta cljaira, szertartsaira s szervezkedsi mdszereire nemcsak legendkbl, hanem csszri rendeletekbl is kvetkeztethetnk. Egy 1813-ban kelt dekrtum szerint pldul a trsasg tagjai bkeidben imdkozssal, kziratok olvassval tltik a napjaikat, de hnsg s zrzavar idejn a "Nagy Vllalkozs"-nak nevezett gyket szolgljk, azaz egy j dinasztia megalaptsra trekednek. A fekete mgival rokon gyilkos s ngyilkos mdszereiket leginkbb felkelsek idejn ismerhette meg a vilg. A szekta tagjai ilyenkor a Nagy Vllalkozsra hivatkozva minden normlis emberi kpzeletet fellml kegyetlensggel gyilkoltak s gyjtogattak. Amikor pedig mr vesztsre llt az gyk, felesgeik s gyermekeik lemszrlsa utn sajtos szertarts szerint ngyilkosok lettek. Szmos kutat a Fehr Ltusz Trsasg kezt ltja az j- s a legjabb kor olyan nagy trsadalmi mozgalmainak megszervezsben is, mint az 1851-64-ben lezajlott taj-ping-felkels vagy az 1899-ben kitrt bokszerlzads. Az utbbi leverse ta a trsasg csak nagyon ritkn, pldul a msodik vilghbor s ms nagy trsadalmi vlsgok idejn hallatott magrl. A legtbb kutat azonban gy vli, hogy a szekta nem sznt meg, hanem- mint mr annyiszor a trtnelem sorn - ms-ms nven folytatja miszticizmussal tsztt, sszeeskv jelleg lett, amelyben minden gyilkossgot egy fldntli istenuralkod fldi helytartjnak rendeletre hivatkozva hajtanak vgre. A fojtogatk Jval tbbet tudunk arrl az indiai Thug szektrl, amely mlt szzadi leleplezsekor a fojtogatk szektja elnevezssel vonult be a trtnelembe. Tagjai a hindu mitolgiban szerepl Sva isten felesgt, a hallt s a puszttst megtestest Kli istennt imdjk. Az nevben tbb vszzadon t gyilkossgok sokasgt kvettk el. A zrt falukzssgekben l szekta tagjait India dli rszn hindil phanszigaroknak, azaz fojtogatknak, az szaki vidken pedig thuggiknak, azaz a Thug szekthoz tartozknak nevezik. Trtnszek szerint a thuggik sei az kori Perzsibl szrmaz nomd szagartik lehettek, s valsznleg a mozlim hdtkkal kerltek Indiba. Tny, hogy 1290 krl mintegy ezer thuggit fogtak el Delhiben, akiket ksbb Bengliban teleptettek le. A thuggik azzal dicsekedtek, hogy az ellorai barlangokban tallt kilencszz ves rovsrsaik szerint seik is ritulis gyilkossgokat kvettek el. A ksbbi thuggik viszont azokkal a hindu hagyomnyokkal magyarzzk az eredetket, amelyek szerint egykor egy rossz szellem elnyelte a vilgot, s Kli gy mentette meg a Fldet, hogy leszrta a szellemet. m a meglt szellem minden egyes kiml vrcseppjbl jabb s jabb dmonok szlettek. A velk val hadakozsban elfradt istenn kt embert teremtett, s olyan kendt adott nekik, amellyel megfojthattk a dmonokat. Kli miutn minden dmont elpuszttottak, jutalombl nekik adta a fojtogatkendt, s meghagyta: utdaik az emberek megfojtsval folytassk a dmonok elleni harcot. E vallsi parancsolat az idk sorn mintegy szzezer fre szaporodott thuggik letnek szerves rszv vlt. India orszgtjainak rmei lettek, a ltezskrl szinte minden helyi lakos tudott, de mindenki hallgatott rluk. vszzadokon t lnyegben zavartalanul gyilkolhattak, s mr csak azrt is, mert tbbnyire egy-egy helyi maharadzsa vagy nagyr prtfogst lveztk (prtfogjuk ellensgeit, persze, szintn eltettk lb all). Elsknt a brit gyarmati hadsereg egyik katonaorvosnak, dr. Richard Sherwodnak sikerlt 1816-ban leleplezni ket. Bebizonytotta, hogy az orszgutak rejtlyes rmei a thuggik, s arra is rvette ket, hogy a nyilvnossg eltt feltrjk hitk s gyilkolsi mdszereik titkait. Tbbsgk ltszlag jmbor letet l mozlim, egy rszk pedig hindu valls fldmvel volt. A rablgyilkossgokat ltalban 15-20 fs csoportokban hajtottk vgre. Minden tmads eltt feldertket kldtek elre, hogy kipuhatoljk a karavn ltszmt, fegyverzett, rujt. Az orgyilkosok egy rsze mint titrs csatlakozott a karavnhoz, a tbbiek pedig egy elre megbeszlt helyen vratlanul htba tmadtk a csoportot. Egy-egy ldozatot ltalban kt thuggi rohant le, s kicsiny gyermekkoruktl begyakorolt mozdulatokkal, a rumalnak nevezett hossz, szles, slszer zsebkendjkkel megfojtottk. A rumalt, mikor ppen nem hasznltk, a csukljukra ktve viseltk, s ezrt teljesen fegyvertelennek ltszottak. Hogy megneheztsk a kirabolt ldozatok azonostst, a mr kihlt holttesteket feldaraboltk vagy megcsonktottk. A gyilkossgokban ltalban csak a frfiak vettek rszt. A karavnokkal egytt utaz gyermekeket sem kmltk. De nha a mg beszlni nem tud ficskknak megkegyelmeztek, s sajtjukknt neveltk fel s kpeztk ki ket a gyilkolsra. A szekta, amikor a legaktvabb volt, vente tbb tzezer embert gyilkolt meg az orszgutakon. Kultikus hagyomnyainak s gyilkolsi szoksainak taln mg ma is vannak folytati. A stnistk Nem kevsb veszlyesek azok az eurpai s tengerentli titkos gylekezetek sem, amelyeket a kzpkortl kezdve ltalban stnista szektknak neveznek az emberek. Kzs jellemzjk, hogy a keresztny vallsok elveit, cljait s szertartsait a visszjra fordtjk, s az rdgt (stnt, Lucifert stb.) vagy ms, ugyancsak a gonosz tulajdonsgaival felruhzott isteneiket imdjk. A stnista szektk hvei szmra ktelez a parznlkods, az emberls s ltalban a gonoszsg gyakorlsa. A kriminalisztika igen sokfle fedssel s mdszerrel mkd stnista szekta tevkenysgt ismeri. Ezeket rendszerint nehezebb volt felderteni, mint azutn a tagokat vallomsra brni. A sajt esendsgkkel s az elkvetett bncselekmnyekkel szembeslve ltalban rdbbennek: a szektavezetk misztikus krts kbtszeres, szexulmgiai, szadista s egyb, a kznyelvben fekete misnek nevezett szertartsai nem szolglnak mst, minthogy a tagjellteket beszervezzk, elktelezzk s a tovbbi slyosabb bncselekmnyek elkvetshez hozzszoktassk. A legjabb kor leghrhedtebb stnista szekti kz tartozott az angol okkultista Aliester Crowley ltal 1907 krl alaptott Ezst Csillag Misztikus Rend. A vezet a megtesteslt Antikrisztusknt tiszteltette magt hveivel. A rendkvl titkosan mkd szektba ltalban kbtszerekkel"hangulatoss" tett orgik keretben vonta be az j tagokat. Kvetit mgikus egyiptomi szellemekkel val"kapcsolattartsval" s idnknt azok szertartsos "megidzsvel" is igyekezett elkprztatni. A kt vilghbor kztti vekben krlbell szz taggal mkd Ezst Csillag alapt tagjai kzl tbben maguk is jabb stnista szektkat alaptottak szerte a vilgban. A szakrtk szerint szmos jel arra mutat, hogy Eurpban ma is mkdnek stnista szektk. A japn AUM Sinrikj nev szekta gyilkos fanatizmusa - lttuk - tvolrl sem egyedi jelensg. Aszahara Soko, eredeti nevn Macimoto Csizou 1987-ben a szigetorszg Fudzsinomija nev teleplsn alaptotta meg vallsi kzssgt. A viszonylag rvid id alatt tbb tzezer fss vl szekta tagjai a szervezet betiltsig sszesen mintegy szzharminc, a klvilgtl elzrt telepen ltek. A szektba belpk ktelesek voltak minden vagyonukat az alapt rendelkezsre bocstani. Aki ksbb ki akart lpni a szektbl, azt a szektafnk fanatizlt bntrsaival egyszeren meggyilkoltatta. Kzssgre vgy szektsok A japn hatsgok mg ma sem tudjk, hogy a szekta tagjai pontosan hny bncselekmnyt kvettek el. A jelenleg is zajl brsgi trgyalsokon jabb s jabb rmtettekre derl fny. Tny azonban, hogy a szekta titkos vegyi laboratriumnak vezetje beismerte: elszr a japn lakossg elleni bakteorolgiai hadviselssel ksrleteztek. 1993-ban sajt tenyszts lpfent permeteztek szt Toki utcin, s csak azrt lltak le vele, mert nem tapasztaltak megbetegedseket. gy vltk, ha a jrvny kitr, majd elhitetik az emberekkel, hogy az Amerikai Egyeslt llamok intzett biolgiai tmadst Japn ellen. Minthogy ez a prblkozsuk sikertelen volt, a V-X jel harcszati ideggzzal kezdtek el ksrletezni. Ezzel ltek meg egy szektatagot, akit kmnek tartottak, s egy ids asszonyon is kiprbltk, aki azta emlkezetkiessben szenved. 1994-ben Macamuto vrosban mit sem sejt emberek ellen is bevetettk az ideggzt, ami akkor mg "csak" kt ember hallt okozta. A mrgez anyagok tmeges ellltst ksleltette, hogy a gyrts sorn a szekta tbb tagja is mrgezst kapott. Ennek ellenre folytattk a ksrleteket s 1996 mrciusban a tokii metrban- tbb adagban - idegbnt, gyorsan l szaringzt engedtek szabadon. Ezzel az akcijukkal tizenegy embert gyilkoltak meg s tbb mint tezertszzan szenvedtek slyos gzmrgezst. A vizsglatok mg folynak, de az mris bizonyosnak ltszik, hogy - mint mr annyiszor a trtnelemben- a szektavezet a htkznapi let gondjai ell meneklni akar, s meghitt kzssgi kapcsolatra vgy emberek hiszkenysgt hasznlta ki sajt vagyonnak s hatalmnak nvelsre. Hallos ufrajongs A San Diego krnykn tallhat Santa Fe Ranch nev villanegyed egyik pletben pr ve harminckilenc ember holttestt talltk meg, akik az elsdleges jelek szerint ngyilkosok lettek. Az elhunytak valamennyien fiatal szmtstechnikai szakemberek voltak, s a Felsbb Forrsnak nevezett kultikus kzssghez tartoztak. A szekta ids vezetjt mg nem talltk meg. A brelt villt kzs lak- s kultikus helyknt hasznltk, s tbb vonatkozsban is szembehelyezkedtek a vilgi trvnyekkel. (Pldul nem fizettek adt.) Az els jelentsek arrl is beszmolnak, hogy az egyik ismersknl hagyott, videkazettkon rgztett bcszenetk szerint abban a hiedelemben kvettk el altattladagolssal s szertartsosan csoportos ngyilkossgukat, hogy egy uf viszi tovbb a lelkket, amely a Fldhz kzeled"Hale-Bopp stks mgtt bjik meg". Az effle hrek olvastn sokaknak eszbe jut, hogy a tudomny s a miszticizmus sszekeverse megdbbent s pokolian veszlyes elmleteket hozhat ltre. Megint msok azokat az ngyilkossgi eseteket idzik, amelyeket egy-egy naptri szzad- vagy ezredfordulhoz kzeledve a klnbz "vilgvge"-jslatok vagy csillagszati s egyb termszeti jelensgek hatsra kvetnek el az azokhoz kapcsold kitallt meskben hv emberek. A szakember az ilyen esetekrl hallva csak ismtelni tudja: legyen sz akr msokat gyilkol, akr a sajt tagjait ngyilkossgra ksztet szektrl, mindegyik esetben olyan bncselekmnyek valsulnak meg, amelyekrl elbb-utbb egyebek kztt rendszerint az is kiderl, hogy valaki vagy valakik csnyn visszaltek embertrsaik hiszkenysgvel. Ebben a vonatkozsban mr az amerikai bnldz szervek is forr nyomon vannak.
Dr. Opl Sndor a hadtudomny kandidtusa
Forrs:T
|
1 (2006.09.28.) |
| |
|
|
|
Ha tetszik portlom, zenj nekem!
Szeretettel visszavrlak!
Ha nem tetszik,srgsen keresd meg a kperny jobb sarkban a piros X-t.
"Az illemet otthonrl hozzuk magunkkal!"
| |

Tovbbi idzetek...
Tovbbi idzetek...

NINCS PNZED TINTAPATRONRA?
..KATT IDE!..


Tanulj meg nemet mondani! Tbbet rsz vele, mintha beszlnl latinul.
Charles Haddon Spurgeon
Egy embert szeretni azt jelenti, hogy olyannak ltjuk, amilyennek Isten gondolta.
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
A legtbb utnzt az utnozhatatlan csbtja.
Marie von Ebner-Eschenbach
Senkit s semmit nem ismerhetnk meg igazn, ha nem szeretjk. (...) Aki a szve gykerig nem szeret valakit, azt nem is ismerheti meg. Addig terjed az ismeretnk, ameddig a szeretetnk.
Gykssy Endre
Akkor j embernek flben szakasztani dolgt, mikor mg szolgl a szerencse.
Faludi Ferenc
Kt nagyon klnbz ember is megtanulhat harmniban lni egymssal, ha felismerik, hogyan hozzk ki a legjobbat a msikbl. Ez a szeretet jutalma.
Gary Chapman

| |
KREATV ALAPANYAGOK MEGVSROLHATK |
| |
HA VAN KEDVED,KSZTS TE IS S PLYZZ!! Itt: |
| |
SABLONOKAT, MINTKAT A KPESLAPKLDIMBEN BVEN TALLTOK! |
| |
Tovbbi idzetek...
Tovbbi idzetek...





Ma csak lvezd az letet,
rlj, aminek csak lehet!
Dallal kszntelek tged,
pohr csendl, Isten ltet!
Dupla Kv
J tett helybe jt vrj.
Eged legyen borutlan isten arcz,
Szved nyugalmasan mosolygja meg
Tndr vek` malaszthoz sort.
Ezt kivnom nevednek nnepn
Rvid de tiszta szv-fohszomul.
Nagy Imre
Amit az ember nem rt, azt csodlja.

| |

Ddol
Felhv foszlott az erd,
sprik nyers szelek.
Heggy tornyosult a felh.
Hol keresselek?
Korhadt tnkn ldglek,
nyirkos fk alatt.
Nem tudom mr, merre trjek,
honnan vrjalak.
Virrasztom a fk tvben
szunnyad telet.
neklek a vaksttben
lmpsul neked.
(Rab Zsuzsa)
| |
Mindenki magnyosan ll a fld szvn,
tdfve a nap egy sugartl:
s mr itt is az este.

Tenyeremre tettem a lelkem:
Nzd meg, milyen szp szz lt veg!
De gymntokat szedett el,
Mert az embert sose rti meg.
| |

Egy szenvedly margjra
A tengerpartot jr kisgyerek
mindig tall a kavicsok kzt egyre,
mely mindrktl fogva az v,
s soha senki ms nem is lenne.
Az elveszthetetlent markolssza!
Egsz szve a tenyerben lktet,
oly egyetlen egy kezben a k,
s vele is olyan egyedl lett.
Nem szabadul mr soha tbb tle.
A vznek fordul, s messze elhajtja.
Hangot sem ad a nma szakts, s
egy egsz tenger zgja mgis vissza.
Pilinszky Jnos

| |

SZELIDTS MEG
Szeldts meg szavaiddal,
hogy higgyek a szavaidban,
szeldts meg tekinteteddel,
hogy szemedbe nzhessek,
szeldts meg kezeiddel,
hogy mg egyszer
megfoghassam kezedet,
szeldts meg mosolyoddal,
hogy mosolyogjak mg rd,
szeldts meg magnyoddal,
hogy feloldjam magnyodat,
szeldts meg, hogy n is
megszeldtselek.

| |



Csodlatos este
Volt egy csods este
mikor gyertyafny leste
hogyan bkolt egymsnak
kt szerelmes teste.
A fl gynyr altja
Nztk, ahogy vallja
szemnk a szemnkbe
egymst hogy akarja.
Majd sszebjtunk lassan
lelt jfekete paplan
flts s vad hiny
volt minden pillanatban.
Nem volt, se nyr, se tl, vagy jjel
csak csods szenvedllyel
leltk Szerelmnk
furcsa titkos kjjel.
De elmlt minden szpen
s mr csak, szp szemeid krem
lgy mellettem mindig,
mert nlkled semmi,
nlkled vgem.

| |
DES 
des, e sz jelenti az letet,
des, te, vagy aki kell nekem,
des ne menj el mellettem,
des szeress, kellesz nekem.
Kellesz nekem, testileg-lelkileg,
Kellesz, a lelkem had gygyuljon meg,
Kellesz,
had rezhessem magam embernek,
Kellesz, mert nagyon szeretlek.



EGYSZER LET
Tanulok blcs, egyszer letet,
nzem az gboltot, Istenhez esdve,
s hogy elcsittsam riadt szvemet,
sokig elcsavargok minden este.
Szraz lapu zrg a domb alatt,
sz lankasztja az g berkenyket.
n verseket rok, vidmakat,
rlad, ml, ml, gynyr let.
Hazamegyek. Megnyalja kezemet
lgy szr macskm, enyhlten dorombol.
s nzem a tavi frsztelep
ormn kigyl fnyt az ablakombl.
A csendet csak ritkn zavarja meg
a glya, ahogy leszll az ereszre.
s hogyha az ajtt megzrgeted,
taln mr fel sem figyelek a neszre.
(ANNA AHMATOVA)
(fordtotta: Rab Zsuzsa)

Nem vagyok lngoszlop,
se magamat Teremt,
se befel fordul,
se lrmat hirdet,
Nem vagyok megvlt,
se zsoltrt nekl,
nem vagyok Gonosz,
s nem vagyok szeret,
nem vagyok r,
se vezet Psztor,
Semmi vagyok,
de az legalbb szzszor!




Lgy
tavaszi
zsongs!
de pillanat!
Bvlj el buja illatoddal,
ringass el des brndokkal,
s hozd el nkem az jjszletst!
Knny-tban szunnyad szp remnyem,
jgbe zrtan rzi
sszetrt szvem a fagyos tl.
Bnatba burkolt vndor-lelkem
mgis knny
bredst.

A csillag-ablakok
Valamikor gy hallottam
aprlpt kiskoromban
nagyanymtl, ki csodkbl
blcs papoknl tbbet ismert,
hogy a csillag fnn az gen
kis lyukacska, cifra ablak,
melyen ltal angyaloknak
szent karai rnk nevetnek,
s a Nap az r lt-hza,
a Hold pedig Mri,
mi Urunknak szent Anyj,
aki el nem hagyna minket --
Nagyanym mg arra intett:
hogyha meghal, gre lessek,
nagysugar csillagocskt
Tejt-szlben megkeressek,
mert remli, nki is jut
egy kis ablak mennyek aljn,
merthogy mindig szeret engem,
tvolbl is vigyz majd rm,
s meggri mr elre,
gy kinyitja, olyan tgra,
hogy az egek fnyessge
lngot vet az jszakba -
- ha j leszek, egy sugarat
elkr szemem bogarba.
(Szent-Gly Kata (zitus))



| |

| |
|
|