
lj ide mellm…
lj ide mellm s nzzk egytt az utat, mely hozzd vezetett. Ne trdj most a kitrkkel, n is gy jttem, ahogy lehetett. Hol van mr, aki krdezett, s hol van mr az a felelet, leolvasztotta a Nap a htamra fagyott teleket. Ztygtette a szvem, de most szeretem az utat, mely hozzd vezetett.
(Csuks Istvn)

| |

Vrlak
Merengve ltem a parton,
Rm ksznttt lassan az alkony.
S a vn Duna kt partjn
Szrkesg nyugodott mln.
Egyedl reztem magam,
A szl htrafjta hajam,
S a vn Duna kt partjn
Az este leszllt mr nmn.
Vrlak. "Taln nem jssz el?"
Furcsa rzs tlttt el,
S a vn Duna kt partjn
Sttsg zporozott rm.
Indulni kszltem ppen,
Mikor meghallottam lpted,
S a vn Duna kt partjn
Kigylt a lmpaszivrvny.

| |

A VERS
A villm sem l sokig,
fnyben magnyosan,
csupn addig, mg elrhet,
felhtl az els fig,
mellyel egyeslni vgyik.
A vers maga is olyan.
Fnyben magnyosan addig l,
ameddig lhet,
felhtl elr a fig, indul tlem,
s meglel tged.

| |
„Azrt van sr, hogy vigasztald,
hez, hogy terts asztalt.
Azrt van seb, hogy beksse kezed,
Vak, elhagyott azrt van, hogy szeresd!
Azrt van annyi rva, ldztt,
Hogy oltalmat nyerjen karod kztt.
Az irgalmat knok fakasztjk,
Mlysg felett van csak magassg.
Ha ms gytrdik, vrzik, szenved,
Azrt van, hogy megmutassad,
Mennyi SZERETET van Benned!”

"A vgtelenhez mrve nem is lteznk,
A csillagvek rin egy perc az letnk.
Az ember nmagban semmit sem r,
Ha nincsen bartunk, elvisz a szl."
| |

"Amikor gyenge vagy,
akkor vagy a legersebb.
Amikor semmid sincs, tid
az egsz vilg.
Amikor vgkpp elbuktl,
s gy rzed, mr nem bukhatsz
albb, akkor mr csupn
egyetlen shajts a gyzelem.
Egyetlen shajts.
Shajts!
Fjd ki a levegt,
ereszd el a ktsgbeesst,
ereszd el dhdet,
ereszd el a grcss akaratot!"

| |


AZ N SZIVEM
Az n szvem jtszik,
ingemen tltszik,
msik szvvel tndrkedik
hajnalhasadsig.
Szlettem, felnttem
durva gaz-erdben,
virg vagyok, attl flek:
csaln lesz bellem.
Szaporodik vem
fnyben, gdrgsben,
ecetrt kell elcserlni
minden dessgem.
(Nagy Lszl)

„Az Isten az egyszersg,
Unja a tlsgos jkat,
Unja a nyugtalanokat
S a sokszer, nagy lmodkat.
Az Isten engem nem szeret,
Mert n sokig kerestem,
Mg meg se leltem s akkor is
Ktdtem, vele s versenyeztem.
Az Isten van valamiknt:
Minden Gondolatnak aljn.
Mindig neki harangozunk
S h, jaj, n ott lk a baljn.”
(Ady Endre: Az Isten baljn)




Halk, bnatos szks
Halkabban daloljatok,
szaki, vndor dalok,
Hirtelen, ksza dalok,
Szl-viharok.
Ma jnius van
S kiss bsan
Jttem el valahonnan.
Jjszakt se mondtam.
Meleg, vihartalan
Nyrban
Tettem be oda a szvem
S a lbam
S szeretnm kivonni ket,
E hamar lpegetket.
Halkabban daloljatok,
szaki, vndor dalok,
Hirtelen, ksza dalok,
Szl-viharok.
(Ady Endre)

J jszakt
Falon az inga lass fnye villan,
Oly ttovn jr, szinte arra vr,
Hogy gyam mellett kattanjon a villany,
S a sttben majd boldogan megll.
Pihenjnk. Az lomba merlnek
J dolga van. Megenyhl a robot,
Mint ahogy szpen slya vsz a knek,
Mit kegyes kz a mly vzbe dobott.
Pihenjnk. Takarmon pr paprlap.
Elakadt sorok. Trstalan rmek.
Megsimogatom ket halkan: rjak?
s kicsit fjn shajtom: minek?
Minek a llek balga fnyzse?
Aludjunk. Msra kell ideg s vel.
Jzan dologra. Friss tlekedsre.
s rossz robotos a kskel.
Mi haszna, hogy paprt mr j egyprat
Bertam? Bolygott rajtuk bs kezem
A tollra dlve, mint botra a fradt
Vndor, ki havas pusztkon megyen.
Mi haszna? A sok tveteg barzdn
Hov jutottam? s ki jtt velem?
Szeld dalom lenzi a garzdn
Kromkod s nyersdal jelen.
Majd egyszer... Persze...
Mskor... Szebb idkben...
Tik-tak... Ketyegj, vn, j klt-vigasz,
Majd j a kor, amelynek visszadbben
Felnk szve... Tik-tak... Igaz... Igaz...
Falon az inga lass fnye villan,
Aludjunk vagy szz vet csndben t...
gyam mellett elkattantom a villanyt.
Versek... bolondsg... szp j jszakt!
(Tth rpd)

| |

| |
|
|
|
Tmaindt hozzszls
|
2006.09.10. 18:00 - |
Az illatokrl
Buddha szerint: A testisg a mag, a szerelem a virg, az egyttrzs az illat. Aroms nvnyeket mr rgtl hasznl az ember spiritulis s htkznapi clokra is. Az indiai jgik vezredeken t adtk tovbb egymsnak a parfmolajok titkt, melyik segt a magasabb spiritulis tudatossg elrsben, melyik stimullja a kreativitst, melyiknek van gygyhatsa bizonyos betegsgekre. A polinz kahunk, a dl-amerikai indin varzslk, az szak-amerikai s zsiai smnok, az smagyar tltosok is ismertk a krnyezetkben fellelhet nvnyek titkait.
Az ember krlbell 4.000-10.000 klnbz szagot kpes megklnbztetni. A szagrzkelsben az orrban lv 15-20 milli szaglreceptor vesz rszt, amely kzvetti az ingereket az agyhoz. A szagok vegyi ton hatnak rnk, az orr nylkahrtyjban tallhat nedvessg segtsgvel jutnak be szervezetnkbe. Ezek a kmiai ton terjed zenetek taln intimebbek, mint a hullmknt terjed hang s fnyjelek. Az illatok felidzhetnek bennnk klnfle hangulatokat, kpesek mozgstani tudatalattink mlysgeit. Nhny nvnyi s llati eredet illatanyag az emberi szervezetben termeld szagtalan, feromonhoz hasonl hatssal br. Az llatoknl a prvlasztst az emberi feromonhoz hasonl anyagok irnytjk, pldul a pillangk tbb kilomterrl is megrzik leend prjuk szagt. A viselkedstani kutatsok azt bizonytjk, hogy a leend partner termszetes szaga az embereknl is dnt lehet a prvlasztsban. Egyes vizsglatok szerint a nk petersk idejn tbb feromont bocstanak ki, s rzkenyebbek a szagokra. Az mbra, a pzsma, a nvnyi s az llati eredet is, valamint a szantl kpes emlkeztetni szervezetnket a feromonra. A nyugati emberek ltalban a knnyebb virgillatot, a friss citrusflk, rkzldek illatt kedvelik magukon. A frfiak gyakran berik az arcvizek adta lehetsgekkel, de a 60-as 70-es vek ta terjedben van az illatkultusz a frfiak krben is. (Van olyan gyrt cg, amelyeknek mr tbb mint 60 ve piacon van ugyanaz a frfi parfmje. Egy msik, szintn ma is aktvan mkd divathz mr 1904-ben gyrtott frfiak szmra parfmt.) Az eurpai, amerikai nk a flk mg, a dekoltzsukba, a csukljuk belsejre szoktak cseppenteni kedvenc illatukbl. Az zsiai s ms egzotikus kultrkban a nk testk klnbz rszeire ms-ms illatokat hasznlnak, lakhelyket, hlhelyket is illatostjk. Az eurpai orr szmra nehznek tn illatok ott a htkznapok rszei. Ha mi a fahjra, szegfszegre, gymbrre gondolunk neknk nem a meleg, hanem a hideg, a tl, az nnepls, a Karcsony jut esznkbe. Igaz, hogy a karcsonyi nnepkr lehetsgt is a Kelet adta neknk! Jzus, aki elhozta neknk a szeretet-kzpont vilgkpet, az eurpai keresztny gondolat magjt, a Kzel-Keleten szletett, ahol a karavnutakon vezredeken t cserltek gazdt a tvoli tjak termkei, kztk a klnleges nvnyek is. Az szvetsgben is tallunk lersokat a nvnyi kenetekre s a fstldozatokra. Mzesnek az r utastsai alapjn finom fszerekbl illatos kenetet, szent olajat, kellett ksztenie a felszentelshez (Kiv. 22,25,30). A fstlldozattal mly kapcsolat alakulhat ki a fldn lv ember s a magasban lv rkkval kztt. rdekes nyelvszeti bizonytkot tallhatunk erre az si hitre: a hber nyelvben a fstlldozat /ketoret,/ az si armi tbl /ktr/ szrmazik, melynek jelentse, ktelk. A Kabala blcsei szerint az ldozathoz hasznlt nvnyek szma a 11 a gonoszsggal van kapcsolatban. Az rkkval kpes megtiszttani a tiszttalan erket is azltal, hogy a fsttel maghoz emeli azokat. Gyakran tettek az ldozati nvnyek kz rossz szag mzgt chelbenna, amivel azt fejeztk ki, hogy hisznek abban, hogy az rkkval a legals szinten lv negatv energikat is kpes felemelni s talaktani jv.
Az vezredekkel ezeltti Egyiptomban is alkalmaztk a nvnyi fstldozatokat. Maga a ma hasznlatos parfm sz is utal erre a hasznlatra, per fumo a latinbl terjedt tovbb ms nyelvekbe, ahol hasonl hangzs vltozatain ma mr illatos oldatokat rtenek az emberek, nem jut eszkbe a fstn t jelents. Az kori Egyiptomban, ahol az emberi test polsnak, dsztsnek hosszantart hagyomnyai alakultak ki, nemcsak a krmek, festkek ksztse llt magas fokon, hanem az illatszerek ellltsa is. Az illatost szerek, fstlk vallsi s profn clokat is szolgltak. Errl nmelyik feltrt sr felirata s a szarkofgokban tallt tgelyek tudstanak bennnket. A parfmk hasznlata nem szmtott luxusnak. gy gondoltk, hogy a parfm kiterjeszti viselje jelenttt, terlett, emiatt a frfiak is nagy elszeretettel alkalmaztk testkn. I. Szti fra idejn (i.e. 1306-1290) illatostott olajokkal lttk el a hadsereget, III. Ramszesz uralkodsa alatt (i.e. 1194-1163) pedig feljegyzs kszlt a tbai srsk sztrjkjrl, amit az vltott ki, hogy nem kaptk meg a szmukra hivatalosan elrt parfmt. A klnbz elkel fogadsokon, az egyiptomi frfiak a bejratnl virgfzrt kaptak a nyakukba s vlaszthattak a felknlt illatok kzl. (Polinziban ma is szoks a vendgek virgfzrrel val megajndkozsa.) Az egyiptomiak a masszzshoz is illatostott olajokat hasznltak. Az egyik legkedveltebb illatost szerk amit a grgk s a rmaiak is tvettek , a kyphi volt, amely 15-50 fle nvnyi rszt is tartalmazhatott. Ezek kzl nhny: kasszia, jzmin, citromf, ciprus, nrdus, kalamusz, koriander mzga, tmjn, henna, borka, fahj, menta, pisztcia, sfrny, rzsa. A felsoroltakat sszerltk, lentttk borral s mazsolt adtak hozz. Nhny napig llni hagytk, majd mzzel felfztt tmjnt adtak hozz s jabb nhny napos pihen utn rlt mirht (Arbiban s Afrikban honos fk gyantja) kevertek bele. Az egyiptomiak halotti kultuszban elkel helyet foglaltak el az illatos balzsamok, melyekkel kpesek voltak a mmikat konzervlni. A halottak mell eltemettk az illatszereiket is, hogy a tlvilgon se nlklzzk kedvenc illataikat.
A krtai atltk illatos olajokat hasznltak a versenyek, bemutatk eltt. A knosszoszi palota i.e. 1900-1700 kzti idbl szrmaz freskin mr tallhatk rzsabrzolsok, a rzsaolaj hasznlatrl pedig az i.e. 1300-1200-bl szrmaz a ploszi feljegyzsekbl szerezhetnk tudomst.
Homrosz soraibl pedig azt tudhatjuk meg, hogy a grg hznl az rkez vendget illatos frdvel knltk. Az kori Rmban a gazdagok rzsbl, nrciszbl, keser mandulbl, mirhbl, mzbl kszlt parfmmel itattk t ruhjukat, sarujukat s kedvenc hzillataikat is meghintettk vele. Gyakran a gladitorok is hasznltak illatostott vizeket, olajokat, mieltt az arnba lptek. A rmaiak mr az els szzadban ksztettek rzsavizet.
A nvnyvilg tbb milli tagja kzl taln egyikrl sem szletett annyi vers, mint a rzsrl, amely 80 milli ves lehet. A szrektl, nabateusoktl s a hellenisztikus kultrktl vettk t az arabok a kertmvels mvszett, melynek a rzsatermeszts egyik legfontosabb eleme volt. Az iszlmot terjeszt, hdt nomdok nagyra rtkeltk az ozisszer kerteket, s tovbb terjesztettk az vezredes, ntzses nvnytermeszt kultrt, melyben nluk a rzsa kiemelt helyet kapott. A hagyomny szerint a rzsa Mohamed gi utazsa sorn teremtdtt, a prfta szemldknek izzadsgcseppjbl. A muszlim hit nemcsak a rzsaolaj, hanem ms illatszerek hasznlatnak hagyomnyt is prftai tantsknt kezeli. Az Ezeregyjszaka mesi, Ali Baba s a negyven rabl cm mesjben talljuk a kvetkez sorokat: ”Vgl a fszerek, tmjnek s illatszerek csarnokba rt, ahol az illatok rja a levegt ltaljrja. lo- s msuszfelleg csapja meg, mint des lehellet; mbra, pzsma j illata egsz valjt thatja, naddnak, rzsavznek bja rszegtn hullik rja; sfrny meg tmjnfle finoman rad felje.”
A teherhord s a hrom lny trtnetbl fordtotta Vajkay Lajos a kvetkez verset: ”Ha kedved fktelen s mulatni vgyna mr, Ngy eszkz kell ahhoz: lant, hrfa, sp, gitr. s kell, hogy kzbe ngy szellemkz hintsen ott Viola, szegf, rzsa s mirtuszillatot.”
Mg egy idzet a fent emltett mesbl, amely segtsgvel az polt kertet knnyebben magunk el kpzelhetjk: ”Msnap benztem a msik helyisgbe: ott plmkkal beltetett tgas tr trult elm; a rzsa, jzmin, nrcisz, ibolya, kamilla s liliom kzt patak folyt: a bvs illat megrszegtett.” A szpen polt kert az elvonuls, meditci, feltltds sznhelye is (volt) az iszlm kultrban. Aki teheti, lvezze sajt kertjnek illatt, akinek ez nem adatik meg, hasznlja ki a csendes parkokat, ahol az l virgok kzelbe kerlhet.
|
[4-1]
AROMATERPIS Illolajok
ROZMARING (Rosmarinus officinalis)
Klsdleges alkalmazs: Gyulladscskkent hats (antiphlogisticum), reums fjdalmak enyhtsre, idegzsba s isisz esetn
bedrzslszerknt s frdvzbe ajnljk.
Gygyfrdknt a vgtagok vrkeringst javtja. Influenza, hrghurut esetn bellegzse javasolt. Hajmosskor bltknt, ill.
samponban segti az egszsges hajszlkpzdst;
javtja, serkenti a hajhagymk mkdst, hajnveszt hats gygynvny-kivonatos ksztmnyekbe javasoljk.
Pszichs s lelki hatsa: lnkt, erst, nveli a tettrekszsget, akaratert. Felrz!
YLANG YLANG (Cananga odorata)
Klsdleges alkalmazs: Nemi vgyat nvel frdk ksztsre sidk ta hasznljk. Lazts cljbl a szobban elprologtatjk.
Varzslatos illatot ad a brnek.
Pszichs s lelki hatsa: Illata a meghittsg s a bizalom lgkrt varzsolja el, feloldja a gtlsokat, az rzelmek olykor
fktelenn vlnak.
BERGAMOTT (Citrus aurantium)
Klsdleges alkalmazs: Gyulladsok, pattansos brpanaszok esetn is javasoljk. Ferttlent hats.
Hosszas trsas frdzsekhez ajnljk. Hmregenerl hats.
Pszichs s lelki hatsa: Illolaja oldja a flelemrzst s a depresszit, javtja a kedlyt. lnkt, testi s lelki frissessget,
fittsget helyrellt hatsrl ismert.
SZEGFSZEG (Eugenia caryophylla)
Klsdleges alkalmazs: fertz betegsg esetn a szobban elprologtatva antibakterilis hats.
Pszichs s lelki hatsa: Knnyedd s megbocstv tesz.
VETIVER (Vetiveria zizantoides)
Klsdleges alkalmazs: Nemi vgyat nvel masszzsolajak, frdksztmnyek alkotrsze.
Nveli a br desgt, tonizl hats. Vonz illatv varzsolja brt.
Pszichs s lelki hatsa: vonz, magval ragad s megtart hats illolajknt alkalmazzk.
BAZSALIKOM (Oscimum basilicum)
Klsdleges alkalmazs: Tlfesztett munktl val kimerltsg esetn, valamint nemi vgyat nvel masszzsolajokba,
frdzshez ajnljk. Javasoljk hajhulls elleni ksztmnyekbe is.
Javtja az ernltet, stimull.
Pszichs s lelki hatsa: Szellemi fradtg, kimerltsg esetn mozgstja a rejtett ertartalkokat, ersti az nbizalmat.
GERNIUM (Pelargonium odorantissimum)
Klsdleges alkalmazs: Brpolshoz a szraz, fradt, reged br desgnek elsegtsre ajnljk,
ezrt frdvzbe is alkalmazzk.
Pszichs s lelki hatsa: Helyrelltja a lelki egyenslyt, segt a szpre, kellemesre figyelni.
Optimista hangulatot teremt, a nemi vgyat nveli.
LEVENDULA (Lavendula officinalis)
Klsdleges alkalmazs: Tlzott napozs okozta brpr, rovarcspsek, pattansok, prsensek kezelsre borogats,
vagy frdvz formjban.
Meghlses megbetegedsek esetn elnys a bellegzse. Feszltsg, stressz, ideges felhangoltsg esetn bellegezve s
a frdvzben is ajnlott a panaszok enyhtsre.
Bedrzslszerknt s gygyfrdbe ajnlhat idegzsba s reums fjdalmak esetn.
Pszichs s lelki hatsa: A tisztasg, a rend lgkrt sugallja. Oldja a lehangoltsgot, a depresszit, helyrelltja
a lelki egyenslyt.
MANDARIN (Citrus mandurensis)
Klsdleges alkalmazsa: Feszltsgold frd s masszzsolaj fontos komponense. Lehangoltsg s depresszi ellen
elnys bellegezni illolajt.
Pszichs s lelki hatsa: Flelem-old, jkedvre dert, feledteti a problmkat, oldja az aggodalmat.
BORKA (Juniperus communis)
Klsdleges alkalmazs: Izleti gyullads, reums panaszok s cellulitisz (narancsbr) kezelsre javasoljk.
A vltoz korban ltalnosan ajnlhat a frdvzhez, regenerl hats.
Pszichs s lelki hatsa: Megszilrdtja a bels ert, nbizalmat. Kiegyenslyozott, kudarcll lelkillapotba hoz.
NIZS (Pimpinella anisum)
Klsdleges alkalmazs: Nylkahrtyn grcsold, ferttlent hats. Khgs s meghls estn javasolt bellegezni,
elnysen hat a torkot knz, fojtogat khgsre.
Pszichs s lelki hatsa: Oldja a szorong flelmet. Nyugtat s vigaszt nyjt.
DESKMNY (Foeniculum vulgare)
Klsdleges alkalmazs: F hatanyaga az anethol, amelynek baktericid hatsa nemcsak bels alkalmazs, hanem frd s
borogats esetn a zsros, pattansos brre is elnys.
Pszichs s lelki hatsa: Segt a biztonsgrzet megtartsban, oldja a magnyossg rzete okozta elfsultsgot.
BORSMENTA(Mentha piperita)
Klsdleges alkalmazs: Meghlses megbetegedsek kezelsre, inhalci formjban, ersen cskkenti a vladkkpzdst is.
Brlskdk ellen lemoss formjban hasznlatos.
Fejfjs s migrn elleni bedrzsl- szerek alkotrsze.
Pszichs s lelki hatsa: elzi a borongs gondolatokat, felllegznk.
EUKALIPTUSZ (Eucalyptus globulus)
Klsdleges alkalmazs: lgti fertzsekben, hurutokban (pharingitis, laryngitis, bronchitis, tracheitis). Lz esetn htfrdben
elnysen alkalmazhat meghlses megbetegedsek,
influenza esetn.
Pszichs s lelki hatsa: ersti a koncentrl kszsget, a kiegyenslyozott, logikus gondolkodst.
KAKUKKF(Thymus vulgaris)
Klsdleges alkalmazs: A lgtr s a lgutak ferttlentsre. Reuma kezelsre bedrzsls s frd formjban hasznlhat.
Pattansok, kitses brpanaszok kezelsre ajnljk.
Pszichs s lelki hatsa: Az ertlen, fradt lelkillapotot kedvezen befolysolja.
FAHJ (Cinnamomum ceylonicum)
Klsdleges alkalmazs: Meghlses megbetegedsek esetn inhallsra hasznljuk. Javtja a helyi vrkeringst.
Rovarcsps okozta viszkets csillaptsra, frdvzben reuma kezelsre, ill.
bedrzslknt is hasznljk.
Pszichs s lelki hatsa: Nveli a biztonsgrzetet, oldja a lelki feszltsget, az rzelmi vlsgot s a szorong flelmet.
V.lszl,2006. augusztus 15.
|
AZ AROMATERPIA TRTNETE
A termszetes hatanyagokkal trtn gygyts egyik tudomnyosan is megalapozott s visszaigazolt terlete az vezredes
mltra visszatekint AROMATERPIA.Ez olyan gygymd, amellyel a testi-lelki ernltet egy idben tudjuk javtani.
Mint azt mr az aromaterpia sz is jelzi,az eljrs alapja az illatanyaggal trtn kezels.
A (gygy)nvnyek ltal termelt knnyed ill anyagok tbbek kztt ferttlent, fregz, gyulladscskkent,
esetenknt vrusl hatsak. Az illanyagok nemcsak bellegezve, de a brfelleten is intenzven fejtik ki hatsukat.
Ezen a felismersen alapultak az si knai, egyiptomi s arbiai orvosok n.frdvizes-gygykezelsei, amelyet a frdvzbe
nttt nvnyi fzetek, kivonatok alkalmazsval s gygynvny-keverkek forrzatbl kszlt tekkal egsztettek ki.
Senki sem tudja, hol s hogyan indult tjra az aromaterpia mestersge. A legsibb, knai rsos emlkek nmelyike is
emltst tesz a nvnyi olajok gygyszati cl alkalmazsrl.
A hajdani Perzsiban is nagyra rtkeltk a rzsa- s narancsvirgbl desztilllt virgvizeket, s kozmetikumknt s gygyrknt
egyarnt alkalmaztk.
A 11. szzadban a perzsa filozfus s orvos Avicenna finomtotta a desztillcis eljrst, s a korbbiaknl jval tisztbb
illolajokat lltott el.
A knaiak gygyhats olajokkal kapcsolatos tudsa feltehetleg a grgk s rmaiak kzvettsvel jutott el nyugatra.
A nvnyi olajok gygyszati alkalmazsrl szl els brit nyelvemlk a 13. szzadbl val. Ettl az idtl fogva Eurpa szerte
mind szlesebb krben alkalmazzk parfmknt, ferttlentszerknt s gygyszerknt a klnfle illolajokat.
A 19. szzadtl kezdtk az illolajokat mestersgesen is ellltani.
A 20. szzad elejn ismt megntt az rdeklds a termszetes gygyszerek, gy a nvnyi olajok irnt is. A modern
orvostudomnyban egy francia vegysz, Ren Gattefosse professzor honostotta meg ezeket az anyagokat.
Gattefosse trtnetesen egy zben levendulaolajba mrtotta slyosan sszegett kezt,
s legnagyobb meglepetsre a seb rvid id alatt felhlyagzs s hegkpzds nlkl gygyult.
Gattefosse az els vilghbor alatt a sebeslt katonk kezelse sorn szmos ms gygyt hats olajat is felfedezett.
Munkjt honfitrsai, Dr. Jean Valnet orvos s Marguerite Maury
biokmikus s kozmetikus folytattk. Valnet rk, gmkr, cukorbetegsg s ms slyos betegsgek ellen alkalmazott illolajokat,
jelents sikerekkel. Maury az illolajokkal vgezhet masszzs s brpols klnfle technikit fejlesztette ki.
Az illolajakat a lgy- s fs szr nvnyek virgaiban, leveleiben, szrban, krgben, vagy trzsben lv vladktermel sejtek termelik.
A termszetben ezek az anyagok lassan szabadulnak fel, melegts, vagy prsels hatsra azonban a sejtek felszakadnak,
s nagy mennyisg illatanyagot bocstanak ki.
A tiszta illolajokat vzgz-desztillcival lltjk el.
Ennek sorn az illolajat vzgzzel elprologtatjk, majd a lehl gzkbl lecsapdik s sztvlik a vz s az illolaj.
Az aromaterpit alkalmaz terapeutk vlemnye szerint mdszerk mentes a mellkhatsoktl, s brmely letkorban alkalmazhat.
Ugyanakkor bizonyos esetekben nem tancsos az aromaterpia:
terhes anyk rszre a bazsalikom, kmfor, szegfszeg, petrezselyem, zslya, borka, fehrrm, majornna s origanum illolaja nem javasolt.
Gyermekeknl ht ves kora alatt vatosan
alkalmazandk a mentol tartalm illolajos ksztmnyek. Pollen allergival s asztmatikus nehzlgzssel kszkdk is gondosan vlasszk
ki a szmukra hasznlhat illolaj kompozcikat!
Esetkben az nizs, az deskmny, a zslya, a kakukkf s a fahjolaj nem javallott.
Egynenknt ms-ms mrtkben, de hatkony dzist juttathat frdvizbe, ha kb. 50 ml-nyi (1/2 dl) mennyisg felt a frdvz engedse kzben,
a msik felt a frdvzbe lps eltt adagolja a kdba.
A gygynvnyek kivonatnak illatmolekuli az orrregen keresztl a limbikus rendszerbe rkeznek.
A limbikus terlet az agy azon rsze, amely az rzelmeket, az rmrzst dolgozza fel,
de kapcsolata van az emlkezsi funkcikkal is. Az illatingerek hatsra nyugtat, egyenslyteremt,
vagy ppen lnkt hats kmiai anyagok szabadulnak fel.
Az lnkt hats termkeket azokra az esetekre fejlesztettk ki, amikor n eddig mg soha nem rzett energival,
letervel akarja feltlteni szervezett.
A nyugtat hats termkek idelisak, ha arra lenne szksge, hogy enyhtse a stressz hatst, cskkentse a modern lettel jr feszltsget,
visszalltsa a megbomlott egyenslyt.
|
Aroms olajok, illatok s zek
A lehl, fsts, tlszag napokon jlesik egy kis meleg illat. Az aromalmpban a mcses fnye akr egsz nap vilgthat, s fltte az illolaj kedvenc aromnkkal, gygynvnynkkel gondz, ferttlent, illatost hatsval bejrhatja a szobt. Hasznlhatjuk az aromk jtkony hatst munkahelyen s otthon is. Aromaolajok, amelyeket minden nnek ismernie kell: A menstruci kezdete eltti napokban sok n ingerltsgtl, fradkonysgtl, nrtkelsi zavaroktl szenved. A lehangolt, srs, depresszis llapotot agresszv dhkitrsek vltjk. Aki tapasztalta mr magn a PMS (azaz a premenstrucis szindrma) tneteit az a kvetkez olajok hasznlatval elzheti meg s enyhtheti azokat... A lehl, fsts, tlszag napokon jlesik egy kis meleg illat. Az aromalmpban a mcses fnye akr egsz nap vilgthat, s fltte az illolaj kedvenc aromnkkal, gygynvnynkkel gondz, ferttlent, illatost hatsval bejrhatja a szobt. Hasznlhatjuk az aromk jtkony hatst munkahelyen s otthon is. Az irodban krjk ki kollgink vlemnyt az egyes illolajok alkalmazsa eltt, ugyanis az aromaolajok kmiai anyagai nem mindenkiben keltenek egyforma rzseket. Laksunk egyes helyisgeit hangulatuknak, funkciiknak megfelel illatokkal tehetjk mg laklyosabb a fttesteken elhelyezett prologtatkba cspgtetett illolajokkal. A karcsony kzeledtvel a mzeskalcs illatt idzhetjk fel a fahj, a narancs, a szegfszeg, a citrom, a vanlia s a gymbr olajval. Friss erdillatot fenyflk s borka olaj prologtatsval varzsolhatunk. Az aromaterpia valsznleg egyids a trtnelemmel. A termszetben l ember ismerte, tisztelte a krltte l llatokat, nvnyeket. rezte, hogy szoros kapcsolatt meg kell riznie velk, hiszen lte fggtt tlk. A nvnyek alakja, virgaik szne is csbt lehetett, de az aroms fszer- s gygynvnyekhez valsznleg az illatuk vezette az embert. Az sember szaglsa sokkal fejlettebb lehetett XXI. szzadi utdainl. A trtnelem nagy kultri kzl taln a knaiak fordtottak a legtbb energit arra, hogy tanulmnyozzk a nvnyi anyagok s az emberi szervezet kapcsolatt. Az egyiptomiaknl fknt a test polsban, a kozmetikban s a szakrlis ritulkban jtszott kiemelt szerepet a nvnyek olaja, kivonata. Az kori feljegyzsek alapjn azonban azt is tudjuk, hogy a nvnyi eszencik gygyszati cl felhasznlsban is jrtasak voltak s pratlan tkletessggel alkalmaztk azokat a mumifiklsban is. Tbb srfeliraton is lthatak illatszerek, gygyszerek receptjeit rgzt hieroglifk. A piramisokban felfedezett kpek alapjn az illolajok ellltsnak tbbfle mdjt is ismerhettk: hasznlhattk mr a desztilllst, a zsros olajban val ztatst, valamint a legegyszerbb eljrst, a prselst is. A tvoli tjakat sszekt korai vilgkereskedelem legfontosabb rucikkei a drgakvek, a nemesfm trgyak mellett az aromaolajok s gyantk voltak. Mg az egyiptomi ember az rtkes olajokat az rkltbe val eljuts eszkzeknt is tisztelte, addig a fldi szpsget dicst grgk inkbb a test kultusznak hdoltak velk, illatostsra s gygytsra hasznlva ket. Aszklepiosz s Afrodit templomaiban a falba vsve tbb recept is maradt az utkorra. (A serkent, ajz hatssal br szerek innen kaptk az afrodizikum nevet.) A rmaiak, a grgkhz hasonl letszemlletkkel az aromaolajokat a testisg hangslyozsra hasznltk. Nhny keleti npnl az aromaolajos bedrzsls szakrlis jelentsggel br(t). A papokat a beavats zr mozzanataknt felkentk, a kirlyokat pedig trnra kerlskkor szenteltk meg a ritulis clra kszlt olaj bedrzslsvel. Ez a szoks a mai napig fennmaradt. (A Messis sz, a felkent jelentssel br hber mashiach szbl ered.) A Rmai Birodalom buksa utn a biznci kultrban lt tovbb az illolajok hasznlata. Eurpa tbbi rszre nem volt jellemz a test polsa, gondozsa. A keresztny valls testtagad szemlletvel nem tett jt a kzpkori higinia alakulsnak, viszont kedvezett a jrvnyok terjedsnek.
A desztilllst Ibn Sina (Avicenna) arab orvos, termszettuds fedezte fel jra a 900-as vekben. A keresztes hbork sorn az illatos olajok s ksztsk mdja jra eljutottak Eurpba. A kolostorok csendjben a bartok kezdtk el termeszteni a gygy- s fszernvnyeket, s hatkony kivonatokat ksztettek bellk. Azta sokan, sokfle cllal foglalkoztak az aroms olajok testre llekre elmre gyakorolt hatsaival. Az idn kt amerikai szakember, Linda Bruck s Richard Axel, orvostudomnyi Nobel-djat kapott szaglrendszernk mkdsnek kutatsa tern vgzett munkjrt. Mra ez az rzkszervk az llatokhoz kpest szinte cskevnyess vlt. Ltsunk s hallsunk maradtak tjkozdsunk f mdjai. A nk szaglsrzkenysge sokkal jobb, mint a frfiak. A frfiak az illatok egy rszt alig rzkelik. A szagok kzl csak a hirtelen tmadak vagy a nagyon ersek keltik fl tudatos rdekldsnket, a tbbi szinte szrevtlenl, tudattalanul hat rnk. A szagrzkels agyunk limbikus rendszerben zajlik, amely sokkal rgebben alakult ki, mint a tudatos gondolkods kzpontja. Az rzelmi reakciinkat is ez a terlet irnytja. A levegbl lgnem formban felvett szagingerek az orrnylkahrtyn lv nedvessgen keresztl ktdnek meg s oldat (vegylet) formjban kmiai reakcikat vltanak ki az agyban. A fszerek aromja, a virgok illata, mind a bennk tallhat illolajoknak ksznhet. Egyes nvnycsaldok (ajakosok, fszkesvirgak, liliomflk) legtbb faja nagy mennyisg illolajat tartalmaz. Az illolajok a nvny klnfle rszeiben termeldnek, mennyisgk s minsgk fgg az ghajlati tnyezktl s a talajviszonyoktl. A nvnynek klnbz szerveiben ms-ms sszettel illolajok |
Az illatokrl
Buddha szerint: A testisg a mag, a szerelem a virg, az egyttrzs az illat. Aroms nvnyeket mr rgtl hasznl az ember spiritulis s htkznapi clokra is. Az indiai jgik vezredeken t adtk tovbb egymsnak a parfmolajok titkt, melyik segt a magasabb spiritulis tudatossg elrsben, melyik stimullja a kreativitst, melyiknek van gygyhatsa bizonyos betegsgekre. A polinz kahunk, a dl-amerikai indin varzslk, az szak-amerikai s zsiai smnok, az smagyar tltosok is ismertk a krnyezetkben fellelhet nvnyek titkait.
Az ember krlbell 4.000-10.000 klnbz szagot kpes megklnbztetni. A szagrzkelsben az orrban lv 15-20 milli szaglreceptor vesz rszt, amely kzvetti az ingereket az agyhoz. A szagok vegyi ton hatnak rnk, az orr nylkahrtyjban tallhat nedvessg segtsgvel jutnak be szervezetnkbe. Ezek a kmiai ton terjed zenetek taln intimebbek, mint a hullmknt terjed hang s fnyjelek. Az illatok felidzhetnek bennnk klnfle hangulatokat, kpesek mozgstani tudatalattink mlysgeit. Nhny nvnyi s llati eredet illatanyag az emberi szervezetben termeld szagtalan, feromonhoz hasonl hatssal br. Az llatoknl a prvlasztst az emberi feromonhoz hasonl anyagok irnytjk, pldul a pillangk tbb kilomterrl is megrzik leend prjuk szagt. A viselkedstani kutatsok azt bizonytjk, hogy a leend partner termszetes szaga az embereknl is dnt lehet a prvlasztsban. Egyes vizsglatok szerint a nk petersk idejn tbb feromont bocstanak ki, s rzkenyebbek a szagokra. Az mbra, a pzsma, a nvnyi s az llati eredet is, valamint a szantl kpes emlkeztetni szervezetnket a feromonra. A nyugati emberek ltalban a knnyebb virgillatot, a friss citrusflk, rkzldek illatt kedvelik magukon. A frfiak gyakran berik az arcvizek adta lehetsgekkel, de a 60-as 70-es vek ta terjedben van az illatkultusz a frfiak krben is. (Van olyan gyrt cg, amelyeknek mr tbb mint 60 ve piacon van ugyanaz a frfi parfmje. Egy msik, szintn ma is aktvan mkd divathz mr 1904-ben gyrtott frfiak szmra parfmt.) Az eurpai, amerikai nk a flk mg, a dekoltzsukba, a csukljuk belsejre szoktak cseppenteni kedvenc illatukbl. Az zsiai s ms egzotikus kultrkban a nk testk klnbz rszeire ms-ms illatokat hasznlnak, lakhelyket, hlhelyket is illatostjk. Az eurpai orr szmra nehznek tn illatok ott a htkznapok rszei. Ha mi a fahjra, szegfszegre, gymbrre gondolunk neknk nem a meleg, hanem a hideg, a tl, az nnepls, a Karcsony jut esznkbe. Igaz, hogy a karcsonyi nnepkr lehetsgt is a Kelet adta neknk! Jzus, aki elhozta neknk a szeretet-kzpont vilgkpet, az eurpai keresztny gondolat magjt, a Kzel-Keleten szletett, ahol a karavnutakon vezredeken t cserltek gazdt a tvoli tjak termkei, kztk a klnleges nvnyek is. Az szvetsgben is tallunk lersokat a nvnyi kenetekre s a fstldozatokra. Mzesnek az r utastsai alapjn finom fszerekbl illatos kenetet, szent olajat, kellett ksztenie a felszentelshez (Kiv. 22,25,30). A fstlldozattal mly kapcsolat alakulhat ki a fldn lv ember s a magasban lv rkkval kztt. rdekes nyelvszeti bizonytkot tallhatunk erre az si hitre: a hber nyelvben a fstlldozat /ketoret,/ az si armi tbl /ktr/ szrmazik, melynek jelentse, ktelk. A Kabala blcsei szerint az ldozathoz hasznlt nvnyek szma a 11 a gonoszsggal van kapcsolatban. Az rkkval kpes megtiszttani a tiszttalan erket is azltal, hogy a fsttel maghoz emeli azokat. Gyakran tettek az ldozati nvnyek kz rossz szag mzgt chelbenna, amivel azt fejeztk ki, hogy hisznek abban, hogy az rkkval a legals szinten lv negatv energikat is kpes felemelni s talaktani jv.
Az vezredekkel ezeltti Egyiptomban is alkalmaztk a nvnyi fstldozatokat. Maga a ma hasznlatos parfm sz is utal erre a hasznlatra, per fumo a latinbl terjedt tovbb ms nyelvekbe, ahol hasonl hangzs vltozatain ma mr illatos oldatokat rtenek az emberek, nem jut eszkbe a fstn t jelents. Az kori Egyiptomban, ahol az emberi test polsnak, dsztsnek hosszantart hagyomnyai alakultak ki, nemcsak a krmek, festkek ksztse llt magas fokon, hanem az illatszerek ellltsa is. Az illatost szerek, fstlk vallsi s profn clokat is szolgltak. Errl nmelyik feltrt sr felirata s a szarkofgokban tallt tgelyek tudstanak bennnket. A parfmk hasznlata nem szmtott luxusnak. gy gondoltk, hogy a parfm kiterjeszti viselje jelenttt, terlett, emiatt a frfiak is nagy elszeretettel alkalmaztk testkn. I. Szti fra idejn (i.e. 1306-1290) illatostott olajokkal lttk el a hadsereget, III. Ramszesz uralkodsa alatt (i.e. 1194-1163) pedig feljegyzs kszlt a tbai srsk sztrjkjrl, amit az vltott ki, hogy nem kaptk meg a szmukra hivatalosan elrt parfmt. A klnbz elkel fogadsokon, az egyiptomi frfiak a bejratnl virgfzrt kaptak a nyakukba s vlaszthattak a felknlt illatok kzl. (Polinziban ma is szoks a vendgek virgfzrrel val megajndkozsa.) Az egyiptomiak a masszzshoz is illatostott olajokat hasznltak. Az egyik legkedveltebb illatost szerk amit a grgk s a rmaiak is tvettek , a kyphi volt, amely 15-50 fle nvnyi rszt is tartalmazhatott. Ezek kzl nhny: kasszia, jzmin, citromf, ciprus, nrdus, kalamusz, koriander mzga, tmjn, henna, borka, fahj, menta, pisztcia, sfrny, rzsa. A felsoroltakat sszerltk, lentttk borral s mazsolt adtak hozz. Nhny napig llni hagytk, majd mzzel felfztt tmjnt adtak hozz s jabb nhny napos pihen utn rlt mirht (Arbiban s Afrikban honos fk gyantja) kevertek bele. Az egyiptomiak halotti kultuszban elkel helyet foglaltak el az illatos balzsamok, melyekkel kpesek voltak a mmikat konzervlni. A halottak mell eltemettk az illatszereiket is, hogy a tlvilgon se nlklzzk kedvenc illataikat.
A krtai atltk illatos olajokat hasznltak a versenyek, bemutatk eltt. A knosszoszi palota i.e. 1900-1700 kzti idbl szrmaz freskin mr tallhatk rzsabrzolsok, a rzsaolaj hasznlatrl pedig az i.e. 1300-1200-bl szrmaz a ploszi feljegyzsekbl szerezhetnk tudomst.
Homrosz soraibl pedig azt tudhatjuk meg, hogy a grg hznl az rkez vendget illatos frdvel knltk. Az kori Rmban a gazdagok rzsbl, nrciszbl, keser mandulbl, mirhbl, mzbl kszlt parfmmel itattk t ruhjukat, sarujukat s kedvenc hzillataikat is meghintettk vele. Gyakran a gladitorok is hasznltak illatostott vizeket, olajokat, mieltt az arnba lptek. A rmaiak mr az els szzadban ksztettek rzsavizet.
A nvnyvilg tbb milli tagja kzl taln egyikrl sem szletett annyi vers, mint a rzsrl, amely 80 milli ves lehet. A szrektl, nabateusoktl s a hellenisztikus kultrktl vettk t az arabok a kertmvels mvszett, melynek a rzsatermeszts egyik legfontosabb eleme volt. Az iszlmot terjeszt, hdt nomdok nagyra rtkeltk az ozisszer kerteket, s tovbb terjesztettk az vezredes, ntzses nvnytermeszt kultrt, melyben nluk a rzsa kiemelt helyet kapott. A hagyomny szerint a rzsa Mohamed gi utazsa sorn teremtdtt, a prfta szemldknek izzadsgcseppjbl. A muszlim hit nemcsak a rzsaolaj, hanem ms illatszerek hasznlatnak hagyomnyt is prftai tantsknt kezeli. Az Ezeregyjszaka mesi, Ali Baba s a negyven rabl cm mesjben talljuk a kvetkez sorokat: ”Vgl a fszerek, tmjnek s illatszerek csarnokba rt, ahol az illatok rja a levegt ltaljrja. lo- s msuszfelleg csapja meg, mint des lehellet; mbra, pzsma j illata egsz valjt thatja, naddnak, rzsavznek bja rszegtn hullik rja; sfrny meg tmjnfle finoman rad felje.”
A teherhord s a hrom lny trtnetbl fordtotta Vajkay Lajos a kvetkez verset: ”Ha kedved fktelen s mulatni vgyna mr, Ngy eszkz kell ahhoz: lant, hrfa, sp, gitr. s kell, hogy kzbe ngy szellemkz hintsen ott Viola, szegf, rzsa s mirtuszillatot.”
Mg egy idzet a fent emltett mesbl, amely segtsgvel az polt kertet knnyebben magunk el kpzelhetjk: ”Msnap benztem a msik helyisgbe: ott plmkkal beltetett tgas tr trult elm; a rzsa, jzmin, nrcisz, ibolya, kamilla s liliom kzt patak folyt: a bvs illat megrszegtett.” A szpen polt kert az elvonuls, meditci, feltltds sznhelye is (volt) az iszlm kultrban. Aki teheti, lvezze sajt kertjnek illatt, akinek ez nem adatik meg, hasznlja ki a csendes parkokat, ahol az l virgok kzelbe kerlhet.
|
[4-1]
| |
|
|
|
Ha tetszik portlom, zenj nekem!
Szeretettel visszavrlak!
Ha nem tetszik,srgsen keresd meg a kperny jobb sarkban a piros X-t.
"Az illemet otthonrl hozzuk magunkkal!"
| |

Tovbbi idzetek...
Tovbbi idzetek...

NINCS PNZED TINTAPATRONRA?
..KATT IDE!..


Tanulj meg nemet mondani! Tbbet rsz vele, mintha beszlnl latinul.
Charles Haddon Spurgeon
Egy embert szeretni azt jelenti, hogy olyannak ltjuk, amilyennek Isten gondolta.
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
A legtbb utnzt az utnozhatatlan csbtja.
Marie von Ebner-Eschenbach
Senkit s semmit nem ismerhetnk meg igazn, ha nem szeretjk. (...) Aki a szve gykerig nem szeret valakit, azt nem is ismerheti meg. Addig terjed az ismeretnk, ameddig a szeretetnk.
Gykssy Endre
Akkor j embernek flben szakasztani dolgt, mikor mg szolgl a szerencse.
Faludi Ferenc
Kt nagyon klnbz ember is megtanulhat harmniban lni egymssal, ha felismerik, hogyan hozzk ki a legjobbat a msikbl. Ez a szeretet jutalma.
Gary Chapman

| |
KREATV ALAPANYAGOK MEGVSROLHATK |
| |
HA VAN KEDVED,KSZTS TE IS S PLYZZ!! Itt: |
| |
SABLONOKAT, MINTKAT A KPESLAPKLDIMBEN BVEN TALLTOK! |
| |
Tovbbi idzetek...
Tovbbi idzetek...





Ma csak lvezd az letet,
rlj, aminek csak lehet!
Dallal kszntelek tged,
pohr csendl, Isten ltet!
Dupla Kv
J tett helybe jt vrj.
Eged legyen borutlan isten arcz,
Szved nyugalmasan mosolygja meg
Tndr vek` malaszthoz sort.
Ezt kivnom nevednek nnepn
Rvid de tiszta szv-fohszomul.
Nagy Imre
Amit az ember nem rt, azt csodlja.

| |

Ddol
Felhv foszlott az erd,
sprik nyers szelek.
Heggy tornyosult a felh.
Hol keresselek?
Korhadt tnkn ldglek,
nyirkos fk alatt.
Nem tudom mr, merre trjek,
honnan vrjalak.
Virrasztom a fk tvben
szunnyad telet.
neklek a vaksttben
lmpsul neked.
(Rab Zsuzsa)
| |
Mindenki magnyosan ll a fld szvn,
tdfve a nap egy sugartl:
s mr itt is az este.

Tenyeremre tettem a lelkem:
Nzd meg, milyen szp szz lt veg!
De gymntokat szedett el,
Mert az embert sose rti meg.
| |

Egy szenvedly margjra
A tengerpartot jr kisgyerek
mindig tall a kavicsok kzt egyre,
mely mindrktl fogva az v,
s soha senki ms nem is lenne.
Az elveszthetetlent markolssza!
Egsz szve a tenyerben lktet,
oly egyetlen egy kezben a k,
s vele is olyan egyedl lett.
Nem szabadul mr soha tbb tle.
A vznek fordul, s messze elhajtja.
Hangot sem ad a nma szakts, s
egy egsz tenger zgja mgis vissza.
Pilinszky Jnos

| |

SZELIDTS MEG
Szeldts meg szavaiddal,
hogy higgyek a szavaidban,
szeldts meg tekinteteddel,
hogy szemedbe nzhessek,
szeldts meg kezeiddel,
hogy mg egyszer
megfoghassam kezedet,
szeldts meg mosolyoddal,
hogy mosolyogjak mg rd,
szeldts meg magnyoddal,
hogy feloldjam magnyodat,
szeldts meg, hogy n is
megszeldtselek.

| |



Csodlatos este
Volt egy csods este
mikor gyertyafny leste
hogyan bkolt egymsnak
kt szerelmes teste.
A fl gynyr altja
Nztk, ahogy vallja
szemnk a szemnkbe
egymst hogy akarja.
Majd sszebjtunk lassan
lelt jfekete paplan
flts s vad hiny
volt minden pillanatban.
Nem volt, se nyr, se tl, vagy jjel
csak csods szenvedllyel
leltk Szerelmnk
furcsa titkos kjjel.
De elmlt minden szpen
s mr csak, szp szemeid krem
lgy mellettem mindig,
mert nlkled semmi,
nlkled vgem.

| |
DES 
des, e sz jelenti az letet,
des, te, vagy aki kell nekem,
des ne menj el mellettem,
des szeress, kellesz nekem.
Kellesz nekem, testileg-lelkileg,
Kellesz, a lelkem had gygyuljon meg,
Kellesz,
had rezhessem magam embernek,
Kellesz, mert nagyon szeretlek.



EGYSZER LET
Tanulok blcs, egyszer letet,
nzem az gboltot, Istenhez esdve,
s hogy elcsittsam riadt szvemet,
sokig elcsavargok minden este.
Szraz lapu zrg a domb alatt,
sz lankasztja az g berkenyket.
n verseket rok, vidmakat,
rlad, ml, ml, gynyr let.
Hazamegyek. Megnyalja kezemet
lgy szr macskm, enyhlten dorombol.
s nzem a tavi frsztelep
ormn kigyl fnyt az ablakombl.
A csendet csak ritkn zavarja meg
a glya, ahogy leszll az ereszre.
s hogyha az ajtt megzrgeted,
taln mr fel sem figyelek a neszre.
(ANNA AHMATOVA)
(fordtotta: Rab Zsuzsa)

Nem vagyok lngoszlop,
se magamat Teremt,
se befel fordul,
se lrmat hirdet,
Nem vagyok megvlt,
se zsoltrt nekl,
nem vagyok Gonosz,
s nem vagyok szeret,
nem vagyok r,
se vezet Psztor,
Semmi vagyok,
de az legalbb szzszor!




Lgy
tavaszi
zsongs!
de pillanat!
Bvlj el buja illatoddal,
ringass el des brndokkal,
s hozd el nkem az jjszletst!
Knny-tban szunnyad szp remnyem,
jgbe zrtan rzi
sszetrt szvem a fagyos tl.
Bnatba burkolt vndor-lelkem
mgis knny
bredst.

A csillag-ablakok
Valamikor gy hallottam
aprlpt kiskoromban
nagyanymtl, ki csodkbl
blcs papoknl tbbet ismert,
hogy a csillag fnn az gen
kis lyukacska, cifra ablak,
melyen ltal angyaloknak
szent karai rnk nevetnek,
s a Nap az r lt-hza,
a Hold pedig Mri,
mi Urunknak szent Anyj,
aki el nem hagyna minket --
Nagyanym mg arra intett:
hogyha meghal, gre lessek,
nagysugar csillagocskt
Tejt-szlben megkeressek,
mert remli, nki is jut
egy kis ablak mennyek aljn,
merthogy mindig szeret engem,
tvolbl is vigyz majd rm,
s meggri mr elre,
gy kinyitja, olyan tgra,
hogy az egek fnyessge
lngot vet az jszakba -
- ha j leszek, egy sugarat
elkr szemem bogarba.
(Szent-Gly Kata (zitus))



| |

| |
|
|