lj ide mellm s nzzk egytt az utat, mely hozzd vezetett. Ne trdj most a kitrkkel, n is gy jttem, ahogy lehetett. Hol van mr, aki krdezett, s hol van mr az a felelet, leolvasztotta a Nap a htamra fagyott teleket. Ztygtette a szvem, de most szeretem az utat, mely hozzd vezetett.
(Csuks Istvn)
Vrlak Merengve ltem a parton,
Rm ksznttt lassan az alkony.
S a vn Duna kt partjn
Szrkesg nyugodott mln.
Egyedl reztem magam,
A szl htrafjta hajam,
S a vn Duna kt partjn
Az este leszllt mr nmn.
Vrlak. "Taln nem jssz el?"
Furcsa rzs tlttt el,
S a vn Duna kt partjn
Sttsg zporozott rm.
Indulni kszltem ppen,
Mikor meghallottam lpted,
S a vn Duna kt partjn
Kigylt a lmpaszivrvny.
Szaporodik vem
fnyben, gdrgsben,
ecetrt kell elcserlni
minden dessgem.
(Nagy Lszl)
„Az Isten az egyszersg,
Unja a tlsgos jkat,
Unja a nyugtalanokat
S a sokszer, nagy lmodkat.
Az Isten engem nem szeret,
Mert n sokig kerestem,
Mg meg se leltem s akkor is
Ktdtem, vele s versenyeztem.
Az Isten van valamiknt:
Minden Gondolatnak aljn.
Mindig neki harangozunk
S h, jaj, n ott lk a baljn.”
(Ady Endre: Az Isten baljn)
Halk, bnatos szks Halkabban daloljatok,
szaki, vndor dalok,
Hirtelen, ksza dalok,
Szl-viharok.
Ma jnius van
S kiss bsan
Jttem el valahonnan.
Jjszakt se mondtam.
Meleg, vihartalan
Nyrban
Tettem be oda a szvem
S a lbam
S szeretnm kivonni ket,
E hamar lpegetket.
Halkabban daloljatok,
szaki, vndor dalok,
Hirtelen, ksza dalok,
Szl-viharok.
(Ady Endre)
J jszakt
Falon az inga lass fnye villan,
Oly ttovn jr, szinte arra vr,
Hogy gyam mellett kattanjon a villany,
S a sttben majd boldogan megll.
Pihenjnk. Az lomba merlnek
J dolga van. Megenyhl a robot,
Mint ahogy szpen slya vsz a knek,
Mit kegyes kz a mly vzbe dobott.
Pihenjnk. Takarmon pr paprlap.
Elakadt sorok. Trstalan rmek.
Megsimogatom ket halkan: rjak?
s kicsit fjn shajtom: minek?
Minek a llek balga fnyzse?
Aludjunk. Msra kell ideg s vel.
Jzan dologra. Friss tlekedsre.
s rossz robotos a kskel.
Mi haszna, hogy paprt mr j egyprat
Bertam? Bolygott rajtuk bs kezem
A tollra dlve, mint botra a fradt
Vndor, ki havas pusztkon megyen.
Mi haszna? A sok tveteg barzdn
Hov jutottam? s ki jtt velem?
Szeld dalom lenzi a garzdn
Kromkod s nyersdal jelen.
Majd egyszer... Persze...
Mskor... Szebb idkben...
Tik-tak... Ketyegj, vn, j klt-vigasz,
Majd j a kor, amelynek visszadbben
Felnk szve... Tik-tak... Igaz... Igaz...
Falon az inga lass fnye villan,
Aludjunk vagy szz vet csndben t...
gyam mellett elkattantom a villanyt.
Versek... bolondsg... szp j jszakt!
A trtnelem nagy jrvnyaiban, klnsen a korai idszakokban, a krkpek azonostsa ltalban bizonytalan. Ennek nem csupn az az oka, hogy az egykori lersok alig alkalmasak a krisme tisztzshoz, hanem az is, hogy egyidejleg tbb infekci is lehetett jelen. Figyelembe kell venni tovbb azt is, hogy egyes krformk az eltelt vezredek, vszzadok alatt jelents vltozson mehettek t, illetve az ember fertzsre adott reakcii is vltoztak. Az kori s a kzpkori lersokban szerepl heveny betegsgek tbbnyire kitses tfusznak, pestisnek vagy himlnek felelhetnek meg, de tbbszr felmerl a meningococcus, illetve a S. pyogenes fertzs klnsen slyos forminak a gyanja is. A diagnosztikus zrzavar csak az jkorban kezd tisztulni.
Ismeretesek azonban olyan titokzatos jrvnyok is, amelyekrl korbbrl sincsenek hrek, s ksbb sem fordultak el tbb, megjelentek, majd teljesen eltntek. Ezek egyike a hrhedett angol izzads (sudor anglicus), amely 1455 s 1552 kztt, t nagy jrvny-hullmban lpett fel. Az els a katonk kztt indult, gyors szrdsval, hatalmas puszttsval a hadsereget teljesen sztzllesztette s egsz Anglit elrasztotta. Az els hten Londonban 2 Lord Mayor s 6 vrosi tancsr esett ldozatul, el kellett halasztani VII. Henrik koronzst, az iskolkbl, egyetemekrl a dikok, tanrok elmenekltek. A betegsg hirtelen hidegrzssal, magas lzzal s gyengesggel kezddtt, szvtji fjdalom, szvdobogs, hnys, fejfjs voltak tovbbi jelei, a delrium sem volt ritka. Jellegzetes volt a lzzal egyidejleg fellp, nagymrv, profz izzads. Gyorsan jtt a hall. Nhny, minden bizonnyal tlz lers szerint „100 beteg kzl j, ha egy letben maradt". Vdettsget nem hagyott htra, egy jrvny alatt 2-3 ismtelt megbetegeds sem volt ritka.
1552-ig, 10-15 ves idkzkkel, mg tovbbi ngy alkalommal robbant ki jrvny. A kontinensre elsknt a 3. hullm csapott t, a 4. viszont, amelyik 1529-ben kezddtt, egsz Eurpt elrasztotta. Felttelezik, hogy ez akadlyozta meg a trk hadsereget Bcs elfoglalsban. Az utols jrvnykitrs 1551-ben volt, ismt szrny puszttssal jrt, de kizrlag Angliban.
A pestis az korban fleg Dl-Eurpt, a Rmai Birodalmat s Bizncot sjtotta. A VI–XVII. sz. kztt azonban elrasztotta s folyamatosan uralta egsz Eurpt. ldozatainak szmt – az 1347-1668 kztti idszakban – 25 millira teszik. A munkakpes lakossg pusztulsa miatt a termels a mezgazdasgban visszaesett, a jrvny s az hnsg slyos vlsghelyzetet teremtett Eurpa-szerte. Az lland ltbizonytalansg s hallflelem talajn torz indulatok hatalmasodtak el, pusztt s nsanyargat mozgalmak sepertek keresztl a kontinensen, fktelen zsidldzsek, flagellnsok vndorlsai, stb. A mvszetekben a hall s az elmls gondolata dominlt (danse macabr), a hitletben pedig mind inkbb eltrtek s egyre nagyobb teret nyertek a korbban lappang, a hivatalos egyhzi tanoktl eltr, „eretnek" irnyzatok, a bogumilok, a katharok, az albigensek, a valdensek mozgalmai, a huszita npfelkelsek s a protestantizmus ms szllscsinli.
A betegsg a XVIII. sz. vgre kelet fel fokozatosan kiszorult Eurpbl, a jrvnyok titokzatos megszunsre nincs biztos magyarzat.
A lepra (scabies norvegica) a kzpkorban egsz Eurpban igen elterjedt volt. A betegeket leprosoriumokba knyszertettk, ahol a maguk, meglehetsen szigor trvnyei szerint ltek, a trsadalombl kirekesztve, koldulsbl tengettk letket. Napjainkra fokozatosan ez is eltnt Eurpbl, az ok itt is jrszt ismeretlen.
Szmos problma tisztzatlan a kzpkorban gyakori, hrhedett „tncrlet" mozgalmakkrl is („Szent Jnos tnc", „Szent Vitus tnc", tarantismus, stb.). Az esemnyek, amelyek idrl-idre Eurpa klnbz rszein robbantak ki, nagy tmegeket ragadtak magukkal, gyakran gyermekeket is. Az sszeverdtt sokasg tncolva, rngatdz mozgsok kzepette vndorolt vrosrl-vrosra; tbben nkvleti llapotba kerltek, s nem volt ritka a kimerltsg miatti hall sem. A kutatk egy rsze a jelensget tmeges funkcionlis, hisztris reakcinak vli, amit a raglyos betegsgektl val rettegs, a nyomor, a terror egyttese vltott ki, mg msok a tnetek alapjn nem zrjk ki, hogy valamely fertz krkp sajtos neurolgiai manifesztcijrl lehetett sz.
Az encephalitis epidemica Economo szintn a rejtlyes fertz betegsgek kz tartozik. 1792-tl szerepel az orvosi irodalomban, korbban komatzus lomkrnak (coma somnolentum) neveztk. 1802-ig Nmetorszgban, Olaszorszgban s Franciaorszgban szmos kisebb jrvnyt szleltek, majd 1917-ig nem volt fellelhet. Az esetek az 1919. vi, „spanyol” influenzajrvnnyal kapcsolatosan (?) szaporodtak meg jra, Eurpban s Amerikban egyarnt. Ksbb ismt fokozatosan eltnt, most vtizedek ta nem fordul el. A krokoz kimutatsra irnyul vizsglatok sikertelenek maradtak.
A subacut sclerotizl panencephalitis (SSPE) krl is sok krds tisztzatlan. Ezt a gyermekkori betegsget jellegzetes, tpusos tneteivel, biztosan hallhoz vezet, lass lefolysval j krformnak kell tekinteni, hiszen a XIX. sz.-ban mr igen magasan fejlett neurolgia (Charcot!) korbban nem emlti. Az ellenanyag-titereknek a betegsg alatti extrm emelkedse a kanyar etiolgiai szerept ltszott igazolni. A hipotzis ellen szl, hogy a morbilli az ember srgi betegsge, amit mr Kr.u. 800 tjn, majd az 1600-as vekben lert elbb Rhazes, majd Sydenham, mg ez a sajtos neurolgiai krkp csak az 1930-as vekben lpett fel elszr. Az esetszm elbb nvekedett, majd fokozatosan cskkent, napjainkra pedig teljesen eltnt. Megszunst a vdoltssal magyarzzk. Ez a felttelezs nehezen elfogadhat, hiszen az oltssal is l morbillivrus jut a szervezetbe.
Jrvnyok
a magyar trtnelemben
A magyar trtnelemben is ismert nhny meghatroz befolys epidemiolgiai esemny, amelyekkel kapcsolatosan szintn felmerlhet a „mi lett volna, ha..." trtnelmietlen, de rdekes krdse.
A Nndorfehrvr ostromt lezr jrvny, ami minden bizonnyal pestis lehetett, ugyan a magyarok szmra hozta meg a sikert (s a dli harangszt!), de Hunyadi Jnos s Giovanni di Capistrano hallval kt olyan vezregynisg esett ldozatul, akik ksbb, a nehz, zavaros idkben biztos kzzel irnythattk volna az orszg sorst.
I. Miksa, szerny tehetsg, msodik Habsburg kirlyunk 1566-ban Eurpa klnbz tjairl sszeverdtt zsoldos hadsereggel hadjratot indtott Buda felszabadtsra. A prblkozs azonban csfos kudarcba fulladt. A gyri s a komromi tborban kitses tfuszjrvny trt ki, a halottak szma 30 000 krlire rgott. A sereg sztzlltt anlkl, hogy hadi esemnyben rszt vett volna. A sztszrd katonk viszont Nyugat-Eurpban mindentt elterjesztettk az oszmn csapatok ltal Magyarorszgra mr korbban behurcolt, s itt mr endmis kitses tfuszt. A betegsget ekkortl kezdik morbus hungaricus-nak nevezni.
A pestis folyamatos jelenltrl s puszttsrl haznkban 1095 ta vannak adatok („Szent Lszl fve pestisellen"). A betegsg klnsen katasztroflis szerepet jtszott trtnelmnk igen jelents szakaszban, a Rkczi szabadsgharcban (1703-11). A jrvny, amelyet a hbors viszonyok tovbb gerjesztettek, az egsz orszgot s Erdlyt is elrasztotta, s a hadi esemnyeket mindvgig kedveztlenl befolysolta. Az orszg akkori 3 milli lakosa kzl 300 000 pusztult el a betegsgben, polgri egynek, katonk egyarnt (Vak Bottyn). A kurucok anyagi s katonai helyzete egyre romlott, az elltsi nehzsgek mind inkbb nvekedtek, s az egyre remnytelenebb helyzetbe jutott alakulatok katoni a pestistl val flelmkben sorra elszkdstek. Ez vezetett vgl elbb rsekjvr elesthez, majd a katonai sszeomlshoz, Nagymajtnyhoz. Rkczi fejedelem hsges ksrje, a magyar irodalom kiemelked szemlyisge, Mikes Kelemen szintn pestisben halt meg, 1722-ben Rodostban.
Egy tovbbi, hazai vonatkozs epidemiolgiai adat bizonytalan s lehetsges, hogy a legendk vilgba tartozik csupn. Ismeretes, hogy 1849-ben, az ekkor zajl 2. nagy kolera vilgjrvny idejn, az orosz intervencis csapatok a betegsget haznkba is behurcoltk (l. Jkai: A kszv ember fiai). Az a hr jrta, hogy az orosz katonk kztti tmeges megbetegedsek miatt Paszkievics herceg a csapatok visszavonst javasolta volna a crnak, erre azonban Vilgos utn mr nem volt szksg. Az ide vonatkoz feljegyzseket, gy hrlik, a szentptervri katonai iratok kztt talltk meg. Mi lett volna, ha...?
*
A pusztt epidmikkal szemben teljesen kiszolgltatott ember a vdekezsre szmos sikertelen, nemegyszer ellenkez hatst kivlt prblkozsokat tett. A leggyakoribb reakci a pnikszer menekls volt, ami nyilvnvalan inkbb a jrvny tovbbi szrdst segtette el, s hasonl kvetkezmnyekkel jrtak a vallsos indttats vdekezsek (krmenetek, zarndoklatok) is. Az Eurpt vszzadokon t rmletben tart pestisre emlkeztetnek a szerencss megmenekls remnyben tett fogadalmak napjainkban is mg sok helyen fennll jelei, a „pestis"- vagy „Szenthromsg oszlopok", s ilyen fogadalombl szletett az vente megrendezsre kerl, hres oberammergaui passijtk is.
Az els, mindmig sszer s sikeres jrvnyellenes intzkedsnek a 40 napos zrlat, a karantn tekinthet, ezt a Velencei Kztrsasgban vezettk be s alkalmaztk elszr az 1300-as vekben.
Emberldozattal jr llati eredet jrvnyok
Madrinfluenza kvetkeztben meghalt egy hatves kisfi Thaifldn. A nhny hete zsiban terjed jrvny eddigi rteslsek szerint 8 hallos ldozatot kvetelt. sszelltsunk az elmlt 10 vben kitrt, emberldozattal jr llati eredet jrvnyokrl.
1994. szeptember - Pestisjrvny trt ki Indiban. Hrom frfi a betegsgre utal tnetekkel halt meg, a megbetegedettek szma megkzeltette az ezret.
1994. oktber - Kt hnap alatt tbb mint 4000 ember hallt okozta a malriasznyog ltal terjesztett malria (mocsrlz) India Radzsasztn llamban.
1994. november 10. - Zimbabwben bubpestisjrvny trt ki, amely huszonegy ember hallt okozta. A megfertzdttek szma ktszz volt.
1995. prilis-mjus - Majdnem ezer ldozatot kvetelt Bangladesben s a vele szomszdos indiai Asszm szvetsgi llamban a malria.
1996 - A brit szarvasmarha-llomnybl 147 ezer llat knyszervgst rendeltk el a kznsgesen kergemarhakrknt, tudomnyosan BSE-fertzsknt ismert jrvny miatt. 2000 oktberig Nagy-Britanniban 84 emberi megbetegedst jelentettek be, ebbl 70 vgzdtt halllal, felteheten a betegsg humn vltozattl.
1997. februr - tven ember meghalt Madagaszkron a szarvasmarhk kztt pusztt szg s lpfene kvetkeztben.
1997. mjus 22. - Ukrajnban meghalt egy hzaspr, s tovbbi 29 ember kerlt krhzba lpfene miatt. A betegsg a Donyeck-vidken ttte fel a fejt azt kveten, hogy a helyi hatsgok hssal akartk ptolni szmos munks kifizetetlen brt, de a hs marhavszben elpusztult tehenektl szrmazott.
1997. december - Hongkongban 6 ember halt meg madrinfluenza kvetkeztben. Kb. 1,2-1,3 milli csirkt vgtak le, hogy megelzzk a H5N1-es vrus jrvnyszer elterjedst.
1998. oktber - 321 ember vesztette lett az egyes sznyogfajtk ltal terjesztett vrusfertzs, a dengue-lz kvetkeztben Vietnamban.
1998. oktber - Malriajrvny puszttott Jemenben, ahol tbb mint 110 ember halt meg a gyorsan terjed betegsg kvetkeztben.
1999. mrcius - 63 ember hallt okozta Malajziban egy sertsek ltal terjesztett ismeretlen kr. A betegsg terjedst tbb mint 1 milli serts elpuszttsval akadlyoztk meg.
1999. mjus - Kilenc beteg meghalt, kilencvenen pedig megbetegedtek bubpestisben Nambiban.
2000. jlius 24. - Romniban kt ember meghalt, 12-en krhzba kerltek a kt-hrom httel korbban fellpett lpfenejrvny miatt.
2000. november - Tbb mint tszz hallos ldozata volt Burundiban a malriajrvnynak. Ebben az vben megfertzdtt az afrikai orszg hatmilli lakosnak csaknem fele.
2001. februr - Malriajrvny trt ki Burundiban. Hetente tbb mint tven ember halt meg a betegsgben. Az ldozatok pontos szma nem ismert.
2001. jnius - Az indiai Asszm szvetsgi llamban kitrt malriajrvnynak 126 hallos ldozata volt.
2001. oktber 14. - Ebben az vben Magyarorszgon kilencen haltak meg Creutzfeld-Jakob krban, ugyanakkor az orszgban eddig mg nem talltak kergemarhakros llatot.
2002. jnius-jlius - Malriajrvny trt ki Kenyban. A trpusi betegsget 158 ezren kaptk el, kzlk 294 embernek a hallt okozta.
2002. jlius - Koszovban, valamint Dl-Szerbiban tularmia, azaz nylpestis kvetkeztben 5 ember meghalt, tbben pedig megfertzdtek.
2003. Az atipusos tdgyullads (SARS-jrvny), melyet a knai cibetmacska-flk terjesztenek, sszesen 774 ember lett kvetelte a vilgon, kzlk 349-t a kontinentlis Knban s 299-t Hongkongban. A megbetegedettek szma vilgviszonylatban meghaladta a 8 ezret.
(MTI)
Fekete Hall s trsai
Trtnelemforml krokozk
Mi lett volna, ha Periklszt nem viszi el a pestis? Vagy ha a tfusz nem szl kzbe, s szzhsz vvel korbban sikerl a trkktl visszafoglalni Budt? A krdsek trtnelmietlenek, de jelzik: a nagy jrvnyok olykor egsz npek sorst alaktottk.
Az ut-diagnzis bizonytalan Az kori s a kzpkori lersokban szerepl nagy jrvnyok tbbnyire kitses tfusznak, pestisnek vagy himlnek felelhetnek meg, de tbbszr felmerl ms slyos fertz betegsg, pldul az agyhrtyagyullads gyanja is. A krkpek azonostsa ltalban bizonytalan: az egykori lersok alig alkalmasak a krisme tisztzshoz, s egyidejleg tbb krokoz is pusztthatott. Radsul az emberi szervezetnek az egyes fertzsekre adott reakcii sem maradtak azonosak, egyes krformk is vltozhattak az eltelt id alatt. A legnagyobb jrvnyok az adott korban l lakossg 20-30 szzalkt is elpuszttottk - termszetesen a lersok adatai is bizonytalanok.
A civilizci tka? Az els nagy jrvny, amelyrl viszonylag pontos lers kszlt, az ie. 430-as athni volt, amelyet Thukdidsz munkjbl ismernk, s amelyet az orvostrtnszek pestisknt diagnosztizltak. Mai becslsek szerint a vros lakossgnak legalbb harmada halt meg ekkor, s Athn sem katonailag, sem szellemileg soha nem heverte ki a sokkot. Nagyon rdekes nyomon kvetni, hogy milyen trsadalmi vltozsok elztk meg a nagy jrvny kirobbanst: a kereskedelem virgzsa, a forgalmas tvonalak metszspontjban Athn npes nagyvross duzzadsa tette lehetv, hogy keletrl behurcoljk a krokozkat, s azok iszonyatos puszttst vgezzenek. Megfigyelhet, hogy a pusztt jrvnyok ksbb is trvnyszeren akkor trnek ki, ha egy terleten hirtelen lnkl meg a trsadalmi mozgs, vagyis, ha felgyorsul a kzlekeds, meglnkl a kereskedelem, egsz npcsoportok vltoztatnak lakhelyet. Ez trtnt ie. II. szzad kzepn a Rmai Birodalomban is, amikor egy azonostatlan jrvny a lakossg egynegyedvel, 6-8 milli emberrel vgzett. A kiptett thlzat, a kereskedelem fellendlse kedvezett a krokozk gyors elterjedsnek, mikzben az emberek immunrendszere kptelen volt ilyen rvid id alatt alkalmazkodni ezekhez. A nagy jrvnyoknak valsznstheten a hirtelen npessgcskkens, a termszetes szelekci s az immunizlds vetett vget. Az orvostrtnszek rdekes megfigyelse az is, hogy a trtnelem nagy jrvnyai - fggetlenl az adott npessg llekszmtl - az rintett vidken l emberek mintegy egynegyedt puszttottk el. A trtnelem minden szakaszban jellemz a hbork s a jrvnyok sszefggse. A hadjratokat rendszeresen jrvny ksrte, s igen gyakran a gyzelmet is az dnttte el, hogy melyik fl seregt sjtotta kevsb. Radsul egszen a XX. szzadig megfigyelhet az is, hogy a jrvnyok ldozatainak szma mindig messze meghaladta a hadi esemnyekben meghaltakt. Nagy hdtk, kztk Xerxsz, Nagy Sndor, Napleon knyszerltek visszavonulsra betegsgtl tizedelt seregk roncsaival.
A kzpkor a jrvnyok kora A VI-XVI. szzadig tart ezer vet vgigksrtk a pusztt jrvnyok, amelyek ell legfeljebb egy-egy vidk teljes elzrkzsa adhatott vdettsget. Minden olyan esemny azonban, amely nagyobb tmegek megmozdulsval jrt, legyen az npvndorls, hdt vagy felfedez hadjrat, keresztes hbor vagy akr a legbksebb kereskedcsoportok karavntja, zarndokok vndorlsa, szinte biztosan megbetegedseket is hozott magval. Pestis, tfusz, himl, egyb blfertzses s kitses jrvnyok szedtk tmegesen ldozataikat. A kzpkor nagy pestisjrvnya, az 1347-es Fekete Hall zsibl kereskedhajkon rkezett Eurpba: a hajpatknyok bolhi kzvettettk. Ez a jrvny szintn a lakossg egynegyedt lte meg. A munkakpes lakossg megtizedeldtt, emiatt a termels a mezgazdasgban visszaesett, a jrvny s az hnsg slyos vlsghelyzetet teremtett Eurpa-szerte. A lakossg pnikreakcii legtbb esetben mg nveltk a bajt: a vrosokbl, tborokbl meneklk, a krmenetek bnbn zarndokjai szertevittk a krokozt az attl addig mentes terletekre is. Nem hasznltak a pestis emlkre emelt dszes Szenthromsg-oszlopok sem. Az els hatkony jrvnyellenes intzkedsnek a 40 napos zrlat, a karantn bizonyult, amelyet Velence elljri vezettek be a XIV. szzadban. A pestis a kvetkez ngy vszzadban tbbszr is puszttott a kontinensen, a korbbinl kisebb mrtkben. A XV. szzad vgn valsznleg afrikai zsoldosok terjesztettk el Eurpa kvetkez nagy jrvnyt, a szifiliszt, amely szz v alatt hihetetlen mreteket lttt, minden trsadalmi rteget sjtva. Az Isten bntetsnek vlt, hossz szenvedssel jr betegsg, a "bujakr" hosszabb tvon a kzgondolkodst is megvltoztatta: ez is hozzjrult ahhoz, hogy a XVII. szzad a bnbnat, a nyakig zrt fekete ruhk, a szigor puritanizmus, a barokk istenhez-forduls idszaka lett. Az reg kontinenst sjt jrvnyoknak tragikus szerepk volt az jvilg meghdtsban is: az eurpai hdtk ltal terjesztett szifilisz, a himl s influenza puszttotta el az amerikai slakossg legalbb ktharmadt. A megritkult s legynglt slakossg helyre munkaernek szlltott afrikai rabszolgkkal pedig a malria s a srgalz kerlt be az amerikai kontinensre. Sok kisebb, helyi jrvny mellett az egsz kontinensre kiterjed nagy epidmia 1826 utn rte el Eurpt, amikor 1826 s 1892 kztt hullmokban rtrt az j betegsg, az indiai eredet "hnyszkels", a kolera.
"Hallhrgs, siralom" A magyar trtnelem nhny kiemelked alakjval, illetve esemnyvel kapcsolatban is felmerl a pusztt jrvnyok sorsfordt szerepe. Nndorfehrvr ostroma utn jrvny trt ki a tborban, ami a lersok alapjn nagy valsznsggel pestis lehetett. Ennek esett ldozatul a korszak kt legnagyobb hadvezre, politikusa: Hunyadi Jnos s Kapisztrn Jnos. Egy vszzaddal ksbb tfuszjrvny vetett vget I. Miksa kezdemnyezsnek, aki 1566-ban Eurpa klnbz tjairl sszeszedett zsoldos hadsereggel hadjratot indtott Buda felszabadtsra. A prblkozs azonban csfos kudarcba fulladt. A tborban a trkk ltal behurcolt kitses tfuszjrvny trt ki, a halottak szma 30 000 krl volt. Csatra nem is kerlt sor. A sztzilld sereg katoni viszont Eurpa-szerte elvittk a tfusz krokozjt. Kutatsok szerint az 1848-49-es szabadsgharc bukshoz is hozzjrult az orosz hadsereg ltal terjesztett kolerajrvny, amelyben krlbell tszr annyian haltak meg, mint a harcokban sszesen.
Pusztulsbl fejlds? Brmilyen furcsa, de elfordult az is, hogy egy jrvnynak ksznhetk pozitv hatsok, vltozsok. Pldul az elssorban a fertztt ivvz s ltalban a rossz higins viszonyok miatt terjed kolera hatsra kezdtk el az eurpai nagyvrosok - London mintjra - kipteni csatornahlzatukat, vzvezetk-rendszerket, kzegszsggyi, kztisztasgi szervezeteiket. Hatsra terjedtek el a - korbban is ismert - angolvck, dertk, frdszobk, ennek nyomn kezdtek el tbbet foglalkozni a laksok tisztasgval. A hadi- s a kzegszsggy megszervezsnek szksgessgt is a kolerajrvnyok miatt lttk be, miatta foglalkoztak egyre tbben bakteriolgival s virolgival, st epidemiolgival is. Robert Koch ekkor, 1884-ben azonostotta pldul a kolera krokozjt. Eurpban - s az egsz vilgon - az utols nagy hats jrvny az 1918-as spanyolntha-jrvny volt, amelynek 30 milli ldozata volt. Ez a jrvny hvta fel a figyelmet a nemzetkzi egszsggyi egyttmkds fontossgra.
Betegsgek, jrvnyok... nem gyzzk kapkodni a fejnket, amikor jabb s jabb raglyos krrl kapunk hreket - mert a baktriumok, a vrusok s trsaik egy lpssel mindig meg tudjk elzni a tudomnyt s ket kutat ellensgeiket. Dr. Axmann gnes nemzetkzi hr szakorvos Nagy Emesnek beszl a "versenyfutsrl"...
Az ivvzrl minden trpusi orszgba utazs eltt lebeszlnek, a palackozott ital ajnlott. Mg az egzotikus bazrokban, piacokon vsrolt zldsgeket, gymlcsket is azzal kellene lemosni. Az edzett gyomrakat sem vdi semmi, ha a csbt kifzdkben nem elgg tslt a hs vagy ktes tisztasg a szakcs keze. Mindenesetre, ha lehet, mondjk, tartzkodjunk a testi rintkezsektl is. A rejtlyes mdon elkaphat, szmunkra, nyugati fehr emberek szmra jrvnyos fertz betegsgek ellen oltsokkal, tablettkkal tudunk vdekezni. De mg minket betegg tehet egy pr falatnyi helyi csemege, az ott lket
Ime az els! s igyekszem majd mg bvteni.Elnzsed, hogy figyelmetlen voltam!! Tedd annak,hogy lzzal kszkdm!
Jrvnyok1
A legtbb szakrt vlemnye szerint a kzpkorban jobban gyeltek a higinre, mint a ks renesznszban, azonban ez nem volt elg ahhoz, hogy megmentse Eurpt a bubpestis puszttstl. Philip Ziegler a Fekete Hall cm, klasszikuss vlt knyvben lerja, hogy hogyan sepert vgig Eurpn a hatalmas pestisjrvny.
A pestis 1347-ben terjedt el Eurpban. A fertzst baktrium okozza, amely bolhacspssel kerl az ember szervezetbe. A baktrium kztesgazdja a patkny. A jrvny akkor kezddtt, amikor Eurpban heztek, st nagy szmban hen haltak az emberek. Az hnsghez az vezetett, hogy sok helyen kimerlt a talaj tpanyagtartalka, mg a npessg szma nvekedett; valamint szokatlanul hideg s csapadkos volt az idjrs. A patknyok valsznleg a keresztes vitzek hajin rkeztek a Kzp-Keletrl, majd elszaporodtak a kzpkori vrosok tlzsfolt s piszkos viszonyai kztt. A kzpkori Eurpban az hezstl legyenglt npessg, valamint az utckon foly szennyvz idelis feltteleket biztostott a Fekete Hall elterjedshez. Br nem jegyeztk fel a pestis terjedsnek adatait, gy becslik, hogy a jrvny egy csupn kt s flves peridus alatt Eurpa lakossgnak egyharmadt elpuszttotta el. A kzpkorban a tudomny nem volt kpes arra, hogy megmagyarzza a pestis okt, azonban az orvosok szles krben elfogadtk a leveg "megromlsnak" elmlett. Ziegler hitelt adott a granadai Ibn Khatimah magyarzatnak, miszerint "a leveg eredeti tulajdonsgai rothads kvetkeztben tartsan megvltoztak". Alfonso Cordoba gy vlte, hogy valaki "szndkosan megfertzte a levegt". Az rdgi tettesnek csupn az volt a dolga, hogy elksztse a gonosz keverket egy vegben, majd sszetrje a trolednyt, gy annak tartalma kimltt s sztterjedt a levegben. Ziegler szerint "csaknem minden tizennegyedik szzadi orvos termszetesnek vette, hogy a Fekete Hall kivlt oka a lgkr megromlsa". Br teljesen hibs volt a magyarzat, akr a msodik szzadi grg orvos, Galenus hasonl elmlete, mgis ezek a kzpkori doktorok fektettk le a lthatatlan levegszennyezs tanulmnyozsnak elmleti alapjait.
Ha tetszik portlom, zenj nekem!
Szeretettel visszavrlak!
Ha nem tetszik,srgsen keresd meg a kperny jobb sarkban a piros X-t.
"Az illemet otthonrl hozzuk magunkkal!"
Tanulj meg nemet mondani! Tbbet rsz vele, mintha beszlnl latinul. Charles Haddon Spurgeon
Egy embert szeretni azt jelenti, hogy olyannak ltjuk, amilyennek Isten gondolta. Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
A legtbb utnzt az utnozhatatlan csbtja. Marie von Ebner-Eschenbach
Senkit s semmit nem ismerhetnk meg igazn, ha nem szeretjk. (...) Aki a szve gykerig nem szeret valakit, azt nem is ismerheti meg. Addig terjed az ismeretnk, ameddig a szeretetnk. Gykssy Endre
Akkor j embernek flben szakasztani dolgt, mikor mg szolgl a szerencse. Faludi Ferenc
Kt nagyon klnbz ember is megtanulhat harmniban lni egymssal, ha felismerik, hogyan hozzk ki a legjobbat a msikbl. Ez a szeretet jutalma. Gary Chapman
Ma csak lvezd az letet,
rlj, aminek csak lehet!
Dallal kszntelek tged,
pohr csendl, Isten ltet! Dupla Kv
J tett helybe jt vrj.
Eged legyen borutlan isten arcz,
Szved nyugalmasan mosolygja meg
Tndr vek` malaszthoz sort.
Ezt kivnom nevednek nnepn
Rvid de tiszta szv-fohszomul. Nagy Imre
Egy szenvedly margjra
A tengerpartot jr kisgyerek
mindig tall a kavicsok kzt egyre,
mely mindrktl fogva az v,
s soha senki ms nem is lenne.
Az elveszthetetlent markolssza!
Egsz szve a tenyerben lktet,
oly egyetlen egy kezben a k,
s vele is olyan egyedl lett.
Nem szabadul mr soha tbb tle.
A vznek fordul, s messze elhajtja.
Hangot sem ad a nma szakts, s
egy egsz tenger zgja mgis vissza.
Pilinszky Jnos
SZELIDTS MEG Szeldts meg szavaiddal,
hogy higgyek a szavaidban,
szeldts meg tekinteteddel,
hogy szemedbe nzhessek,
szeldts meg kezeiddel,
hogy mg egyszer
megfoghassam kezedet,
szeldts meg mosolyoddal,
hogy mosolyogjak mg rd,
szeldts meg magnyoddal,
hogy feloldjam magnyodat,
szeldts meg, hogy n is
megszeldtselek.
Csodlatos este
Volt egy csods este
mikor gyertyafny leste
hogyan bkolt egymsnak
kt szerelmes teste.
A fl gynyr altja
Nztk, ahogy vallja
szemnk a szemnkbe
egymst hogy akarja.
Majd sszebjtunk lassan
lelt jfekete paplan
flts s vad hiny
volt minden pillanatban.
Nem volt, se nyr, se tl, vagy jjel
csak csods szenvedllyel
leltk Szerelmnk
furcsa titkos kjjel.
De elmlt minden szpen
s mr csak, szp szemeid krem
lgy mellettem mindig,
mert nlkled semmi,
nlkled vgem.
DES
des, e sz jelenti az letet, des, te, vagy aki kell nekem, des ne menj el mellettem, des szeress, kellesz nekem.
Kellesz nekem, testileg-lelkileg, Kellesz, a lelkem had gygyuljon meg, Kellesz,
had rezhessem magam embernek, Kellesz, mert nagyon szeretlek.
EGYSZER LET
Tanulok blcs, egyszer letet,
nzem az gboltot, Istenhez esdve,
s hogy elcsittsam riadt szvemet,
sokig elcsavargok minden este.
Szraz lapu zrg a domb alatt,
sz lankasztja az g berkenyket.
n verseket rok, vidmakat,
rlad, ml, ml, gynyr let.
Hazamegyek. Megnyalja kezemet
lgy szr macskm, enyhlten dorombol.
s nzem a tavi frsztelep
ormn kigyl fnyt az ablakombl.
A csendet csak ritkn zavarja meg
a glya, ahogy leszll az ereszre.
s hogyha az ajtt megzrgeted,
taln mr fel sem figyelek a neszre.
(ANNA AHMATOVA)
(fordtotta: Rab Zsuzsa)
Nem vagyok lngoszlop,
se magamat Teremt,
se befel fordul,
se lrmat hirdet,
Nem vagyok megvlt,
se zsoltrt nekl,
nem vagyok Gonosz,
s nem vagyok szeret,
nem vagyok r,
se vezet Psztor,
Semmi vagyok,
de az legalbb szzszor!
Lgy
tavaszi
zsongs!
de pillanat!
Bvlj el buja illatoddal,
ringass el des brndokkal,
s hozd el nkem az jjszletst!
Knny-tban szunnyad szp remnyem,
jgbe zrtan rzi
sszetrt szvem a fagyos tl.
Bnatba burkolt vndor-lelkem
mgis knny
bredst.
A csillag-ablakok
Valamikor gy hallottam
aprlpt kiskoromban
nagyanymtl, ki csodkbl
blcs papoknl tbbet ismert,
hogy a csillag fnn az gen
kis lyukacska, cifra ablak,
melyen ltal angyaloknak
szent karai rnk nevetnek,
s a Nap az r lt-hza,
a Hold pedig Mri,
mi Urunknak szent Anyj,
aki el nem hagyna minket --
Nagyanym mg arra intett:
hogyha meghal, gre lessek,
nagysugar csillagocskt
Tejt-szlben megkeressek,
mert remli, nki is jut
egy kis ablak mennyek aljn,
merthogy mindig szeret engem,
tvolbl is vigyz majd rm,
s meggri mr elre,
gy kinyitja, olyan tgra,
hogy az egek fnyessge
lngot vet az jszakba -