
lj ide mellm…
lj ide mellm s nzzk egytt az utat, mely hozzd vezetett. Ne trdj most a kitrkkel, n is gy jttem, ahogy lehetett. Hol van mr, aki krdezett, s hol van mr az a felelet, leolvasztotta a Nap a htamra fagyott teleket. Ztygtette a szvem, de most szeretem az utat, mely hozzd vezetett.
(Csuks Istvn)

| |

Vrlak
Merengve ltem a parton,
Rm ksznttt lassan az alkony.
S a vn Duna kt partjn
Szrkesg nyugodott mln.
Egyedl reztem magam,
A szl htrafjta hajam,
S a vn Duna kt partjn
Az este leszllt mr nmn.
Vrlak. "Taln nem jssz el?"
Furcsa rzs tlttt el,
S a vn Duna kt partjn
Sttsg zporozott rm.
Indulni kszltem ppen,
Mikor meghallottam lpted,
S a vn Duna kt partjn
Kigylt a lmpaszivrvny.

| |

A VERS
A villm sem l sokig,
fnyben magnyosan,
csupn addig, mg elrhet,
felhtl az els fig,
mellyel egyeslni vgyik.
A vers maga is olyan.
Fnyben magnyosan addig l,
ameddig lhet,
felhtl elr a fig, indul tlem,
s meglel tged.

| |
„Azrt van sr, hogy vigasztald,
hez, hogy terts asztalt.
Azrt van seb, hogy beksse kezed,
Vak, elhagyott azrt van, hogy szeresd!
Azrt van annyi rva, ldztt,
Hogy oltalmat nyerjen karod kztt.
Az irgalmat knok fakasztjk,
Mlysg felett van csak magassg.
Ha ms gytrdik, vrzik, szenved,
Azrt van, hogy megmutassad,
Mennyi SZERETET van Benned!”

"A vgtelenhez mrve nem is lteznk,
A csillagvek rin egy perc az letnk.
Az ember nmagban semmit sem r,
Ha nincsen bartunk, elvisz a szl."
| |

"Amikor gyenge vagy,
akkor vagy a legersebb.
Amikor semmid sincs, tid
az egsz vilg.
Amikor vgkpp elbuktl,
s gy rzed, mr nem bukhatsz
albb, akkor mr csupn
egyetlen shajts a gyzelem.
Egyetlen shajts.
Shajts!
Fjd ki a levegt,
ereszd el a ktsgbeesst,
ereszd el dhdet,
ereszd el a grcss akaratot!"

| |


AZ N SZIVEM
Az n szvem jtszik,
ingemen tltszik,
msik szvvel tndrkedik
hajnalhasadsig.
Szlettem, felnttem
durva gaz-erdben,
virg vagyok, attl flek:
csaln lesz bellem.
Szaporodik vem
fnyben, gdrgsben,
ecetrt kell elcserlni
minden dessgem.
(Nagy Lszl)

„Az Isten az egyszersg,
Unja a tlsgos jkat,
Unja a nyugtalanokat
S a sokszer, nagy lmodkat.
Az Isten engem nem szeret,
Mert n sokig kerestem,
Mg meg se leltem s akkor is
Ktdtem, vele s versenyeztem.
Az Isten van valamiknt:
Minden Gondolatnak aljn.
Mindig neki harangozunk
S h, jaj, n ott lk a baljn.”
(Ady Endre: Az Isten baljn)




Halk, bnatos szks
Halkabban daloljatok,
szaki, vndor dalok,
Hirtelen, ksza dalok,
Szl-viharok.
Ma jnius van
S kiss bsan
Jttem el valahonnan.
Jjszakt se mondtam.
Meleg, vihartalan
Nyrban
Tettem be oda a szvem
S a lbam
S szeretnm kivonni ket,
E hamar lpegetket.
Halkabban daloljatok,
szaki, vndor dalok,
Hirtelen, ksza dalok,
Szl-viharok.
(Ady Endre)

J jszakt
Falon az inga lass fnye villan,
Oly ttovn jr, szinte arra vr,
Hogy gyam mellett kattanjon a villany,
S a sttben majd boldogan megll.
Pihenjnk. Az lomba merlnek
J dolga van. Megenyhl a robot,
Mint ahogy szpen slya vsz a knek,
Mit kegyes kz a mly vzbe dobott.
Pihenjnk. Takarmon pr paprlap.
Elakadt sorok. Trstalan rmek.
Megsimogatom ket halkan: rjak?
s kicsit fjn shajtom: minek?
Minek a llek balga fnyzse?
Aludjunk. Msra kell ideg s vel.
Jzan dologra. Friss tlekedsre.
s rossz robotos a kskel.
Mi haszna, hogy paprt mr j egyprat
Bertam? Bolygott rajtuk bs kezem
A tollra dlve, mint botra a fradt
Vndor, ki havas pusztkon megyen.
Mi haszna? A sok tveteg barzdn
Hov jutottam? s ki jtt velem?
Szeld dalom lenzi a garzdn
Kromkod s nyersdal jelen.
Majd egyszer... Persze...
Mskor... Szebb idkben...
Tik-tak... Ketyegj, vn, j klt-vigasz,
Majd j a kor, amelynek visszadbben
Felnk szve... Tik-tak... Igaz... Igaz...
Falon az inga lass fnye villan,
Aludjunk vagy szz vet csndben t...
gyam mellett elkattantom a villanyt.
Versek... bolondsg... szp j jszakt!
(Tth rpd)

| |

| |
|
|
|
Kalendrium 1942/1
bb 2007.01.11. 04:53
A fut vek margjra....[1942]
Kalandozs a kalendriumban....
Konfzival kezddik Eurpa trtnete...
Berlini kaland...
A magyar kalandosok...
Egy rosszul vgzdtt »kaland«....

Kalendrium 1942
A fut vek margjra
[1942]
Kalandozs a kalendriumban
Tizenkt esztend mlva – ha ugyan lesz mg kedvnk holmi jubillgatsra – rdekes vfordult lhet meg az emberisg. 1954-ben lesz ugyanis ktezer esztendeje az emberisg egyik legnagyobb blamzsnak. Julius Caesar Krisztus eltt 46-ban knytelen volt bevallani, hogy az a naptr, amelyet addig hnaprl hnapra hdpt mrnk fpapjai, a pontifex maximusok kihirdettek, fityinget sem r: a rosszul begombolt lajbit jra kell gombolni.
A rmaiak naptra ugyanis mr addig is szrnyen zrzavaros volt: holdvet tartottak hivatalosan, de azrt persze ppgy a Nap jrsa szerint ltek, mint azta is brki a vilgon, aki a Sarkkrtl dlre l. Aztn, hogy a holdv s a napjrs kztti klnbsget valahogy kiptoljk, minden msodik esztendben egy kln hnapot iktattak be az esztendbe, s ezt „mercedonius”-nak, vagyis „rads”-nak neveztk el. Persze ez is llandan ingadozott, hol 22, hol meg 23 napos volt. De azrt mgsem felelt meg a cljnak, mert a mondott esztendben mr ppen egy fertllyal, 90 nappal jrt a polgri let a hivatalos naptr eltt: a papi naptr szerint mg gynyr szi idnek kellett volna lennie, amikor valjban mr zimanks hideg uralkodott.

Konfzival kezddik Eurpa trtnete
Julius Caesar beltta, hogy ez gy nem megy tovbb. Ezrt a hidszmrnk papok nagyrdem testlett szpen flretolta – a dikttorok megengedhetik maguknak az ilyen luxust –, s elhvott egy egyiptusi csillagszt, Szoszigenszt, lenne szves a rmaiak ktyban rekedt naptrt rendbe hozni. Szoszigensz sszecsapta a kezt, amikor a rmai idszmts kotyvalkt megltta, s azt a tancsot adta a dikttornak, hogy mindenekeltt teremtsen tiszta helyzetet. Jelentsk ki, hogy ami most van, az nem gilt: ez az egsz esztend egy bolond v, amelyben senki sem ismeri ki magt. Julius Caesar megfogadta a tancsot, s szgyenszemre ugyanannak a pontifex maximusnak, aki eddig minden holdhnap elejt kiltotta ki, most be kellett a frumon jelentenie, hogy ez az esztend „annus confusus”, vagyis „zavaros v”. Ht ilyen konfzus vvel indult aztn neki az emberisg egy j jvendnek, s 1628 ven t az j, gynevezett Julianus-naptr szerint szmtgatta az idejt.
Az j naptrral a hdpt papok egyik fontos funkcija flslegess vlt. Eddig ugyanis k voltak azok, akik minden holdhnap elsejn kihirdettk az j hnapot. Ezt a kihirdetst vagy kikiltst a „caleo” igvel fejeztk ki. S mivel a klcsnk kamatait is mindig elsejn kellett fizetni, azrt az zletemberek az adsknyveiket a „caleo” igrl „calendarium”-nak, vagyis „kikiltsi naplnak” neveztk el. A hnap kihirdetse teht eztn elmaradt, de az adsknyv, a kalendrium megmaradt s fennmaradt mindmig, amikor az emberek mr rg elfelejtettk, hogy a kalendrium voltakppen tisztra zleti knyv.
Hogy a kalendrium fogalma s neve fennmaradt, abban termszetesen nagy rsze van az eurpai kzpkor latin kultrjnak, amely ezutn is latin nyelven emlegette a hnap elsejt, a „calendae”-t, vagyis a „kihirdet napot”. Csakhogy most mr az nnepek, a szentek vforduli, a szerencss s szerencstlen napok felsorolsa s fknt a jvendmonds lett a kalendrium f hivatsa. Amelyik kalendrium nem hozta a „szzves jvendmondt”, az egyszeren nem kellett a npnek. gy pldul a berlini Tudomnyos Akadmia, amelynek Poroszorszgban eljoga volt a naptrkiads, Nagy Frigyes kirly parancsra s a „felvilgosods” korhangulata rtelmben, az 1779-i naptrbl kihagyta ezeket az idjslsokat. Az eredmny az volt, hogy az egsz kiads az akadmia nyakn maradt. Miutn pedig az Akadmia ebbl a jvedelembl fedezte a kiadsait, szgyenszemre knytelen volt az 1780-as esztendre jra kinyomatni ezt az „esztelen babont”, ahogy a szz vre szl idjslst mg az elz vben maga is jellemezte. Hiba: a pnz beszl, a kutya ugat…
Berlini kaland
A hnap elsejt jelent „calendae” sznak azonban volt egy, a kalendriumnl mg kalandosabb szrmazka is, a „kalandos” sz, amelyet a magyarban mr 1211-ben ki lehet mutatni. Igaz, akkor mg nem jelentett abenteuerlich-et, hanem csak „egyesleti tagtrsat”, ksbb „szvetsgest”. A kalendriumnak erre a furcsa szrmazkra pr esztend eltt Berlinben figyeltem fel, amikor a legrgibb berlini belvros utcin kdorogva, egyszerre csak igen magyarosnak tetsz utcatbla ugrott a szemembe, amely sz szerint gy hangzott: „Kalandsgasse”.
Nem lehet itt semmi tveds, gondoltam, ez – brki lssa – kalandos utca. S mivel a mai nmet sztr egybknt ezt a szimpatikus szt nem ismeri, nyilvn magyar importrl lehet csak sz. Els pillanatban arra vltem a dolgot, hogy taln abbl az idbl datldik ez a nv, amikor Mria Terzia felsge idejben Hadik bester uram vezrlete alatt egy svadron magyar huszr tisztelte meg ltogatsval a porosz fvrost. (Az bester r akkoriban emlket is vitt Berlinbl a csszrn felsgnek: egy tucat brkesztyt rekvirlt a berlini boltosoknl. De nem volt benne ksznet, mert a frnya nmetek csupa balkezes kesztyt adtak az besternek, ami pedig igen tiszteletlen clzs volt holmi balkezes viszonyokra, amikkel a csszrn felsgt az ellensgei, igazn minden ok s indok hjn, gyanstgattk.)
Ksbb aztn szt ejtettem egy helybeli „mindentjobbantud”-val, aki knyv nlkl ismeri Berlin minden egyes rgi hznak trtnett, pletykjt. S most aztn kiderlt, hogy az n vaksejtsem csakugyan val igaz: a „kaland” utca- s hznevet csakugyan tlnk, magyaroktl profitltk a derk berliniek, persze olyan rgi idkben, hogy akkoriban a berliniek Dunjt, a Spreet sem neveztk mg ezen a nmetes nyelven, hanem eredeti vend-szlv szval Zpriawnak mondottk.
(Ugyanezen alkalommal kiderlt az is, hogy nemcsak a „kaland” nev igen fontos kultrtermket ksznhetik a magyaroknak a berliniek, hanem egyltaln az egsz vrosukat is, lvn, hogy Zsigmond magyar kirly – mint nmet csszr – volt az, aki sokfajta adssgai fejben 1415. oktber 22-n rk zlogba adta ezt a vrost az eddigi nrnbergi vrgrfoknak, a Hohenzollerneknek. Meg is van itt a vrosi levltrban az az eskformula, amellyel Berlin vros laki a mondott napon Zsigmond magyar kirly hsgrl a hohenzollerni Frigyes grf hsgre trnek t. A Hohenzollernek teht egy magyar kirly huszrhadnagyos gavallrijnak ksznhettk a maguk szp fvrost. Zsigmond kirly viszont knny szvvel ajndkozhatta nekik ezt a fvrost, mert hiszen volt neki elg ms fvrosa: Budn, Bcsen, Augsburgon kvl – a legrosszabb esetben akr mg Jeruzslemet is odaajndkozhatta volna, mivelhogy az rpdok rvn annak is kirlya volt, legalbbis nvleg.)
Most azonban aztn csakugyan frta az oldalamat, hogy is szrmazott ht ide a porosz fvrosba ez a magyar „kaland”?

A magyar kalandosok
A kvetkez rdekes dolgokat sikerlt errl a berlini kalandrl kibogarsznom. Magyarorszgon vagy htszz vvel ezeltt, gy 1211 krl, egy furcsa szvetkezs lteslt, amely eleinte inkbb csak papokbl ll asztaltrsasg volt, s ez minden h elsejn lt ssze szeretetvendgsgre. Mivel pedig ezek a papok latinul beszltek egyms kztt, a hnap els napjt pedig latinul calendae-nek hvjk, ezrt a trsasgukat is errl a calendae-rl neveztk el. De szz v alatt mr teljesen elmagyarosodott a latin sz, s 1348-ban Csand esztergomi rsek mr ilyenformn ersti meg ezt a papi trsulatot: „Confraternitas, vulgariter Kalandos.” Ksbb mr nemcsak papok lehettek a tagjai, hanem vilgiak is. gy pldul Zsigmond kirly is kzibk tartozott, st hamarosan nket is befogadtak tagjaik sorba.
Eredetileg arra szolglt ez a Kalandos trsulat, hogy a papok biztostsk klcsnsen egyms tisztes eltemetst. Szval olyan temetkezsi egyletfle alakuls volt, amely mg az llami elismerst is kivvta nlunk, gyhogy volt olyan orszgos trvnynk is, amely slyos pnzbntetst rtt ki arra a papra, aki a hnap eleji lakomrl elmaradt. A trsulat aztn mindinkbb politikai irnyba toldott el: olyan titkos hatalmi szervezetfle lett belle, gyhogy klnbz trnkvetelink s kirlyjelltjeink is jnak lttk belpni. (Mint ahogy III. Napleon is a „sznget” carbonari-szervezet tagjv lett, amikor az segtsgkkel akarta a francia trnust elfoglalni, s aztn amikor a carbonari-szervezethez tartoz Orsini bombamernyletet intzett a szervezetkhz htlenn vlt III. Napleon ellen, akkor egyszeriben rossz hre kerekedett a carbonariknak. Egybknt hasonl folyamat jtszdott le mostanban is Franciaorszgban. A Harmadik Kztrsasg megalakulsban nagy szerepet jtszott a hetvenes vekben a „Marianne” nev szervezet. Amikor aztn a Kztrsasg megersdtt, akkor a „Marianne” egyszeriben nemzeti szimblumm lett: szobrokat ksztettek rla, s blyegekre rajzoltk az elkpzelt kpmst, a frgiai sapks lenyzt. Az 1940-es sszeomls utn aztn a Kztrsasgnak tulajdontottk Franciaorszg minden bajt, s ekkor „Marianne”-t hivatalosan detronizltk – azta tbb nem szerepelhet sem a hivatalos, sem a magnletben.)
A politiktl mr csak egy lps (rendszerint ballps) a sz mai rtelmben vett „kaland”, plne amikor mr mindenfajta ktes elemeket is befogadtak maguk kz a kalandosok. S amikor vgl a nk is tagjai lehettek a „kalandosok trsulatnak”, akkor megszletett a „kaland” sz mai rtelme (de mg nem maga a sz): a bizonytalan clkitzs, gyakran szexulis vonatkozs lmny krlrsra. A „kaland” szt magt csak 1805-ben vonta el Verseghy a rgi „kalandos”, „kalandoz” szbl. De nem tudta taln, hogy ez a sz, ebben a rvidtett formban, mr a rgi Berlinben is ltezett.
A berliniek ugyanis mg akkoriban vettk t tlnk ezt a szt, amikor mg nem volt meg ez a „szexulis” mellkrtelme, hanem mg csak tisztn a katolikus papsg klcsns nseglyz s kari rdekeit vd intzmnye volt. A „calendkon”, vagyis a hnapok elsejein tartott lakomk alkalmval a tagok jrulkokat fizettek, utbb jtkony adomnyokat s alaptvnyokat is elfogadtak, s amikor laikusokat is bebocstottak a trsulatba, azokkal bizony alaposan megfizettettk ezt a kitntetst.
Egy rosszul vgzdtt »kaland«
Az gy egybegylt pnzeket aztn a berlini katolikus papok gy gymlcsztettk, hogy a vros terletn nagy telket vettek, s azon – a kor viszonyaihoz kpest – risi hzakat ptettek. Ez volt az gynevezett Kalandshof, amely mg pr vtizeddel ezeltt llott, spedig a mai Klosterstrasse 92. szm hz helyn. Errl a Kalandshofrl kapta aztn a nevt a Kalandsgasse is.
Berlin rgi trtnetben klnben elgg drmai szerepet jtszott egy zben ez a „Kalandos trsulat”. Ugyanis – a vrosi levltrban lv dokumentumok bizonysga szerint – 1367 prilisban az egyik „kalandos r” (Kalandsherr, ahogy az okirat nevezi) ugyancsak kalandos tervet forralt ki magban. Hundewerper nvre hallgatott, s wrietzeni aptr volt. prilis elsejn (taln csak ppen a bolondnap kedvrt) ugyanis elhatrozta, hogy a derk berlini polgrok hza tetejre kitzi a vrs kakast.
A polgrok azonban hogyan, hogy nem, idejben tudomst szereztek az aptr gonosz tervrl, s mg mieltt vgrehajthatta volna, lefogtk s megbilincseltk t. Ilyen esetekben aztn plne fontos szerepe jutott a kalandos urak sszetartozsnak. Az aptr kplnja, Eusebius mester, nyomban elrohant a Kalandshofba, s hrl vitte paptrsainak a mltatlansgot, amely Hunderwerper apturat rte. A trsulat azon nyomban deputcit menesztett a brandenburgi kegyelmes pspkhz, hogy kegyri fhatalmnl fogva rgtn szabadtsa ki az aptot a berlini polgrok brtnbl. A polgrok azonban ezttal kemnyen tartottk magukat, s nem szolgltattk ki a papot. Erre a pspk a kalandos konfraternits kvnsgra nagy tok al vette Berlin vrost: a templomokat s kpolnkat becsuktk, az rkmcsest az oltrok eltt elfjtk, a harangok nem szltak tbb, mist nem mondottak, s a szentsgeket nem szolgltattk ki. S mindezt mg csak valahogy eltrte volna a vros polgrsga. Csakhogy az tok al helyezett vrost a tbbi keresztny vros bojkott al fogta, nem rintkezett vele, s ezzel megsznt Berlin egsz klkereskedelme.
Ht ezt aztn mr csakugyan nem brta el a vros. Vgl kiadtk az aptot a pspknek; de nem sok ksznet volt benne, mert a rrakott bilincsektl gy elnyomorodott a szegny Hunderwerper, hogy ettl fogva kptelen volt papi hivatst betlteni. Mire a pspk arra tlte Berlin vros tancst, hogy krtrtst s vjradkot fizessen az aptrnak. Ilyen szomoran vgzdtt ez a „berlini kaland” a berliniekre nzve…
Ilyen hossz t vezet a rmai pontifex maximus hnap elejei „kikiltstl”, a „calendae”-tl, az adsok knyvn, a „kalendriumon” keresztl a „kalandos trsulatig” s innen Hunderwerper aptr furcsa kalandjig.

| |
|
|
|
Ha tetszik portlom, zenj nekem!
Szeretettel visszavrlak!
Ha nem tetszik,srgsen keresd meg a kperny jobb sarkban a piros X-t.
"Az illemet otthonrl hozzuk magunkkal!"
| |

Tovbbi idzetek...
Tovbbi idzetek...

NINCS PNZED TINTAPATRONRA?
..KATT IDE!..


Tanulj meg nemet mondani! Tbbet rsz vele, mintha beszlnl latinul.
Charles Haddon Spurgeon
Egy embert szeretni azt jelenti, hogy olyannak ltjuk, amilyennek Isten gondolta.
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
A legtbb utnzt az utnozhatatlan csbtja.
Marie von Ebner-Eschenbach
Senkit s semmit nem ismerhetnk meg igazn, ha nem szeretjk. (...) Aki a szve gykerig nem szeret valakit, azt nem is ismerheti meg. Addig terjed az ismeretnk, ameddig a szeretetnk.
Gykssy Endre
Akkor j embernek flben szakasztani dolgt, mikor mg szolgl a szerencse.
Faludi Ferenc
Kt nagyon klnbz ember is megtanulhat harmniban lni egymssal, ha felismerik, hogyan hozzk ki a legjobbat a msikbl. Ez a szeretet jutalma.
Gary Chapman

| |
KREATV ALAPANYAGOK MEGVSROLHATK |
| |
HA VAN KEDVED,KSZTS TE IS S PLYZZ!! Itt: |
| |
SABLONOKAT, MINTKAT A KPESLAPKLDIMBEN BVEN TALLTOK! |
| |
Tovbbi idzetek...
Tovbbi idzetek...





Ma csak lvezd az letet,
rlj, aminek csak lehet!
Dallal kszntelek tged,
pohr csendl, Isten ltet!
Dupla Kv
J tett helybe jt vrj.
Eged legyen borutlan isten arcz,
Szved nyugalmasan mosolygja meg
Tndr vek` malaszthoz sort.
Ezt kivnom nevednek nnepn
Rvid de tiszta szv-fohszomul.
Nagy Imre
Amit az ember nem rt, azt csodlja.

| |

Ddol
Felhv foszlott az erd,
sprik nyers szelek.
Heggy tornyosult a felh.
Hol keresselek?
Korhadt tnkn ldglek,
nyirkos fk alatt.
Nem tudom mr, merre trjek,
honnan vrjalak.
Virrasztom a fk tvben
szunnyad telet.
neklek a vaksttben
lmpsul neked.
(Rab Zsuzsa)
| |
Mindenki magnyosan ll a fld szvn,
tdfve a nap egy sugartl:
s mr itt is az este.

Tenyeremre tettem a lelkem:
Nzd meg, milyen szp szz lt veg!
De gymntokat szedett el,
Mert az embert sose rti meg.
| |

Egy szenvedly margjra
A tengerpartot jr kisgyerek
mindig tall a kavicsok kzt egyre,
mely mindrktl fogva az v,
s soha senki ms nem is lenne.
Az elveszthetetlent markolssza!
Egsz szve a tenyerben lktet,
oly egyetlen egy kezben a k,
s vele is olyan egyedl lett.
Nem szabadul mr soha tbb tle.
A vznek fordul, s messze elhajtja.
Hangot sem ad a nma szakts, s
egy egsz tenger zgja mgis vissza.
Pilinszky Jnos

| |

SZELIDTS MEG
Szeldts meg szavaiddal,
hogy higgyek a szavaidban,
szeldts meg tekinteteddel,
hogy szemedbe nzhessek,
szeldts meg kezeiddel,
hogy mg egyszer
megfoghassam kezedet,
szeldts meg mosolyoddal,
hogy mosolyogjak mg rd,
szeldts meg magnyoddal,
hogy feloldjam magnyodat,
szeldts meg, hogy n is
megszeldtselek.

| |



Csodlatos este
Volt egy csods este
mikor gyertyafny leste
hogyan bkolt egymsnak
kt szerelmes teste.
A fl gynyr altja
Nztk, ahogy vallja
szemnk a szemnkbe
egymst hogy akarja.
Majd sszebjtunk lassan
lelt jfekete paplan
flts s vad hiny
volt minden pillanatban.
Nem volt, se nyr, se tl, vagy jjel
csak csods szenvedllyel
leltk Szerelmnk
furcsa titkos kjjel.
De elmlt minden szpen
s mr csak, szp szemeid krem
lgy mellettem mindig,
mert nlkled semmi,
nlkled vgem.

| |
DES 
des, e sz jelenti az letet,
des, te, vagy aki kell nekem,
des ne menj el mellettem,
des szeress, kellesz nekem.
Kellesz nekem, testileg-lelkileg,
Kellesz, a lelkem had gygyuljon meg,
Kellesz,
had rezhessem magam embernek,
Kellesz, mert nagyon szeretlek.



EGYSZER LET
Tanulok blcs, egyszer letet,
nzem az gboltot, Istenhez esdve,
s hogy elcsittsam riadt szvemet,
sokig elcsavargok minden este.
Szraz lapu zrg a domb alatt,
sz lankasztja az g berkenyket.
n verseket rok, vidmakat,
rlad, ml, ml, gynyr let.
Hazamegyek. Megnyalja kezemet
lgy szr macskm, enyhlten dorombol.
s nzem a tavi frsztelep
ormn kigyl fnyt az ablakombl.
A csendet csak ritkn zavarja meg
a glya, ahogy leszll az ereszre.
s hogyha az ajtt megzrgeted,
taln mr fel sem figyelek a neszre.
(ANNA AHMATOVA)
(fordtotta: Rab Zsuzsa)

Nem vagyok lngoszlop,
se magamat Teremt,
se befel fordul,
se lrmat hirdet,
Nem vagyok megvlt,
se zsoltrt nekl,
nem vagyok Gonosz,
s nem vagyok szeret,
nem vagyok r,
se vezet Psztor,
Semmi vagyok,
de az legalbb szzszor!




Lgy
tavaszi
zsongs!
de pillanat!
Bvlj el buja illatoddal,
ringass el des brndokkal,
s hozd el nkem az jjszletst!
Knny-tban szunnyad szp remnyem,
jgbe zrtan rzi
sszetrt szvem a fagyos tl.
Bnatba burkolt vndor-lelkem
mgis knny
bredst.

A csillag-ablakok
Valamikor gy hallottam
aprlpt kiskoromban
nagyanymtl, ki csodkbl
blcs papoknl tbbet ismert,
hogy a csillag fnn az gen
kis lyukacska, cifra ablak,
melyen ltal angyaloknak
szent karai rnk nevetnek,
s a Nap az r lt-hza,
a Hold pedig Mri,
mi Urunknak szent Anyj,
aki el nem hagyna minket --
Nagyanym mg arra intett:
hogyha meghal, gre lessek,
nagysugar csillagocskt
Tejt-szlben megkeressek,
mert remli, nki is jut
egy kis ablak mennyek aljn,
merthogy mindig szeret engem,
tvolbl is vigyz majd rm,
s meggri mr elre,
gy kinyitja, olyan tgra,
hogy az egek fnyessge
lngot vet az jszakba -
- ha j leszek, egy sugarat
elkr szemem bogarba.
(Szent-Gly Kata (zitus))



| |

| |
|
|